Decyzją wojewody z dnia 13 marca 2020 roku Szpital Wojewódzki im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Łomży został przekształcony w jednoimienny szpital zakaźny do walki z koronawirusem w regionie. Do tego czasu szpital świadczył szeroki zakres usług medycznych dla mieszkańców Powiatu Łomżyńskiego (51 tysięcy) i Miasta Łomży (63 tysiące). Szpital ten posiadał jako jedyny w województwie podlaskim III stopień kwalifikacji. Wyższy – ogólnopolski – posiadają tylko 3 szpitale: SP ZOZ Ministerstwa Spraw Wewnętrznych w Białymstoku, Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Białymstoku i Uniwersytecki Dziecięcy Szpital Kliniczny im. L. Zamenhofa w Białymstoku.
Zagospodarowanie łomżyńskiego szpitala na potrzeby epidemii, spowodowało, że mieszkańcy zostali bez dostępu na terenie miasta do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego (SOR-u) oraz większości poradni specjalistycznych, gdyż niemożliwe jest ich funkcjonowanie w dotychczasowej lokalizacji, ze względu na procedury i ryzyko związane z COVID-19, oraz dotychczasowym zakresie (udzielane są jedynie teleporady dla dotychczasowych pacjentów).
W Szpitalu Wojewódzkim w Łomży działało 29 specjalistycznych poradni, których pacjenci z dnia na dzień stracili możliwość odbycia wizyt, często długo wyczekiwanych. Mieszkańcy zaleźli się w bardzo trudnej sytuacji - otrzymali informację, iż mogą uzyskać pomoc w innych poradniach specjalistycznych umiejscowionych m.in w Kolnie, Grajewie, Zambrowie i Wysokiem Mazowieckiem. Sytuacja ta spowodowała, że pacjenci muszą:
-
na nowo zapisać się do ustalonego w danej poradni systemu kolejkowego, tym samym okres oczekiwania na wizytę może wpłynąć na ich stan zdrowia, skutkując pogorszeniem się kondycji psychofizycznej poszczególnych osób;
-
dojechać do poradni kilkadziesiąt kilometrów (od ok. 30 km do ok. 100 km);
-
Szpital Ogólny w Kolnie, Szpital Ogólny im. dr W. Ginela Grajewie, Szpital Powiatowy w Zambrowie Sp. z o.o. i Szpital Ogólny w Wysokiem Mazowieckiem to szpitale I stopnia kwalifikacji, a więc nie posiadające pełnego zakresu usług medycznych.
W przypadku bezpośredniego zagrożenia życia czas dojazdu karetki do pacjenta i udzielenia mu pomocy na oddalonych szpitalnych oddziałach ratunkowych wydłużył się nieporównywalnie, co w przypadku pacjentów chociażby z poważnymi problemami kardiologicznymi, rodzi potężne ryzyko dla ich życia i zdrowia.
Biorąc pod uwagę złożoność problemu, jego istotność dla życia tysięcy mieszkańców Powiatu Łomżyńskiego i Miasta Łomży oraz zakładany horyzont czasowy I predykcje dla stanu epidemii, zdaniem starosty Lecha Szabłowskiego koniecznym jest uruchomienie w Łomży podstawowych poradni: kardiologicznej, pulmonologicznej, ortopedycznej I internistycznej oraz szpitalnego oddziału ratunkowego w innej niż dotychczasowa lokalizacji.
- Jest to absolutne minimum, jakie należy zabezpieczyć dla naszych mieszkańców jak najszybciej, by nie dopuścić do sytuacji, iż będą umierać na skutek braku dostępności do podstawowej lub specjalistycznej opieki zdrowotnej, a nie COVID-19. Problem ten funkcjonuje w przestrzeni społecznej od początku wprowadzonych zmian. Jest on co raz częściej artykułowany zarówno przez osoby indywidualne, jak i organizacje - pisze starosta Lech Szabłowski. - Powiat Łomżyński deklaruje współpracę w zakresie, jakim będzie mógł wesprzeć działania Wojewody Podlaskiego i Marszałka Województwa Podlaskiego – dodaje.
Komentarze