Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 5 listopada 2024 14:25
Reklama

Lech Szabłowski: Jest to absolutne minimum, by nie dopuścić do sytuacji, w której mieszkańcy bedą umierać na skutek braku dostępności do podstawowej lub specjalistycznej opieki zdrowotnej

Starosta Powiatu Łomżyńkskiego, Lech Marek Szabłowski skierował pismo do wojewody podlaskiego, Bohdana Józefa Paszkowskiego w sprawie uruchomienia w Łomży podstawowych poradni: kardiologicznej, pulmonologicznej, ortopedycznej i internistycznej oraz szpitalnego oddziału ratunkowego w innej niż dotychczas lokalizacji. Zdaniem starosty, to jest to absolutne minimum, jakie należy zabezpieczyć dla mieszkańców regionu jak najszybciej, by nie dopuścić do sytuacji, iż będą umierać na skutek braku dostępności do podstawowej lub specjalistycznej opieki zdrowotnej, a nie COVID-19.
Lech Szabłowski: Jest to absolutne minimum, by nie dopuścić do sytuacji, w której mieszkańcy bedą umierać na skutek braku dostępności do podstawowej lub specjalistycznej opieki zdrowotnej

Decyzją wojewody z dnia 13 marca 2020 roku Szpital Wojewódzki im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Łomży został przekształcony w jednoimienny szpital zakaźny do walki z koronawirusem w regionie. Do tego czasu szpital świadczył szeroki zakres usług medycznych dla mieszkańców Powiatu Łomżyńskiego (51 tysięcy) i Miasta Łomży (63 tysiące). Szpital ten posiadał jako jedyny w województwie podlaskim III stopień kwalifikacji. Wyższy – ogólnopolski – posiadają tylko 3 szpitale: SP ZOZ Ministerstwa Spraw Wewnętrznych w Białymstoku, Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Białymstoku i Uniwersytecki Dziecięcy Szpital Kliniczny im. L. Zamenhofa w Białymstoku.

Zagospodarowanie łomżyńskiego szpitala na potrzeby epidemii, spowodowało, że mieszkańcy zostali bez dostępu na terenie miasta do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego (SOR-u) oraz większości poradni specjalistycznych, gdyż niemożliwe jest ich funkcjonowanie w dotychczasowej lokalizacji, ze względu na procedury i ryzyko związane z COVID-19, oraz dotychczasowym zakresie (udzielane są jedynie teleporady dla dotychczasowych pacjentów).

W Szpitalu Wojewódzkim w Łomży działało 29 specjalistycznych poradni, których pacjenci z dnia na dzień stracili możliwość odbycia wizyt, często długo wyczekiwanych. Mieszkańcy zaleźli się w bardzo trudnej sytuacji - otrzymali informację, iż mogą uzyskać pomoc w innych poradniach specjalistycznych umiejscowionych m.in w Kolnie, Grajewie, Zambrowie i Wysokiem Mazowieckiem. Sytuacja ta spowodowała, że pacjenci muszą:

  • na nowo zapisać się do ustalonego w danej poradni systemu kolejkowego, tym samym okres oczekiwania na wizytę może wpłynąć na ich stan zdrowia, skutkując pogorszeniem się kondycji psychofizycznej poszczególnych osób;

  • dojechać do poradni kilkadziesiąt kilometrów (od ok. 30 km do ok. 100 km); 

  • Szpital Ogólny w Kolnie, Szpital Ogólny im. dr W. Ginela Grajewie, Szpital Powiatowy w Zambrowie Sp. z o.o. i Szpital Ogólny w Wysokiem Mazowieckiem to szpitale I stopnia kwalifikacji, a więc nie posiadające pełnego zakresu usług medycznych.

W przypadku bezpośredniego zagrożenia życia czas dojazdu karetki do pacjenta i udzielenia mu pomocy na oddalonych szpitalnych oddziałach ratunkowych wydłużył się nieporównywalnie, co w przypadku pacjentów chociażby z poważnymi problemami kardiologicznymi, rodzi potężne ryzyko dla ich życia i zdrowia.

Biorąc pod uwagę złożoność problemu, jego istotność dla życia tysięcy mieszkańców Powiatu Łomżyńskiego i Miasta Łomży oraz zakładany horyzont czasowy I predykcje dla stanu epidemii, zdaniem starosty Lecha Szabłowskiego koniecznym jest uruchomienie w Łomży podstawowych poradni: kardiologicznej, pulmonologicznej, ortopedycznej I internistycznej oraz szpitalnego oddziału ratunkowego w innej niż dotychczasowa lokalizacji.

- Jest to absolutne minimum, jakie należy zabezpieczyć dla naszych mieszkańców jak najszybciej, by nie dopuścić do sytuacji, iż będą umierać na skutek braku dostępności do podstawowej lub specjalistycznej opieki zdrowotnej, a nie COVID-19. Problem ten funkcjonuje w przestrzeni społecznej od początku wprowadzonych zmian. Jest on co raz częściej artykułowany zarówno przez osoby indywidualne, jak i organizacje - pisze starosta Lech Szabłowski. - Powiat Łomżyński deklaruje współpracę w zakresie, jakim będzie mógł wesprzeć działania Wojewody Podlaskiego i Marszałka Województwa Podlaskiego – dodaje.

 


 



Podziel się
Oceń

Komentarze
Reklama