Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 19:35
Reklama dotacje rpo

Wielkanoc 2020. Czas, w którym powinniśmy być z dala od siebie, a zarazem tak blisko jak nigdy

Niektórzy z nas będą w ten dzień zupełnie sami, niektórzy tylko w niewielkim kręgu bliskich. Bądźmy jednak tym bardziej razem. Przede wszystkim w myślach i modlitwach, ale też dzięki tej dokuczliwej czasami nowoczesności telefonów oraz internetowych komunikatorów. Bądźmy razem, bo przecież inaczej nas nie będzie.
Wielkanoc 2020. Czas, w którym  powinniśmy być z dala od siebie, a zarazem tak blisko jak nigdy

Autor: pixabay

Wigilia Paschalna i Msza św. rezurekcyjna, sprawowana w wielkanocny poranek to kulminacja liturgii Triduum Paschalnego. W tym roku z powody rygorów i ograniczeń sanitarnych dzwony świątyń zawiadamiające o tym, iż Chrystus zmartwychwstał usłyszeliśmy w zaciszu własnych domów. 

- Niech ta wyjątkowa, tegoroczna łączność duchowa z celebracjami w naszych kościołach przyniesie Wam radość ze Zmartwychwstania, czyli zwycięstwa Chrystusa nad śmiercią i cierpieniem. W tym dniu, ja również, jako Wasz Biskup, pragnę wlewać w Wasze serca nadzieję, modlić się o pokój serca i pocieszenie. Chcę razem z biskupem Tadeuszem i kapłanami ogłaszać prawdę, że Chrystus zmartwychwstał i to Jemu powinniśmy zawierzać nasze życie, nasze dziś i nasze jutro - czytamy w liście skierowanym do mieszkańców i gości diecezji łomżyńskiej przez biskupa Janusza Stepnowskiego.  - W tym roku w Wielką Sobotę nie mogliśmy, z powodu epidemii, święcić pokarmów w naszych kościołach. Zamiast tego zachęcam Was, aby ojciec rodziny lub inna osoba pobłogosławili je przed uroczystym śniadaniem w Niedzielę Wielkanocną - dodaje ordynariusz diecezji łomżyńskiej. 

 

MODLITWA PRZED UROCZYSTYM POSIŁKIEM W NIEDZIELĘ ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO


Ojciec rodziny lub przewodniczący zapala świecę umieszczoną na stole i mówi: Chrystus zmartwychwstał. Alleluja.

Wszyscy odpowiadają: Prawdziwie zmartwychwstał. Alleluja.

Wszyscy czynią znak krzyża. Następnie ktoś z uczestników odczytuje tekst Pisma Świętego.

Bracia i siostry, posłuchajcie słów świętego Pawła Apostoła do Tesaloniczan:  Zawsze się radujcie, nieustannie się módlcie. W Każdym położeniu dziękujcie, taka jest bowiem wola Boża w Jezusie Chrystusie względem was.” (1 Tes 5, 16-a

albo

Bracia i siostry, posłuchajmy słów Ewangelii według świętego Mateusza: Jezus powiedział do swoich uczniów: „Nie troszczcie się zbytnio i nie mówicie: co będziemy  jeść? co będziemy pić? Przecież Ojciec wasz niebieski wie, że tego wszystkiego potrzebujecie. Starajcie się naprzód o królestwo Boga i o Jego sprawiedliwość, a to wszystko będzie wam dodane.” (Mt 6, 31 ab.32b-33)

Po odczytaniu tekstu przewodniczący mówi: Módlmy się tak, jak nas nauczył Zmartwychwstały Pan: Ojcze nasz, któryś jest w niebie… (wszyscy wspólnie odmawiają modlitwę Pańską).

Ojciec rodziny lub przewodniczący mówi: Pomódlmy się za zmarłych: Wieczny odpoczynek racz im dać Panie…
Wszyscy: a światłość wiekuista niech im świeci, niech odpoczywają w pokoju wiecznym. Amen.

Ojciec rodziny lub przewodniczący mówi: Módlmy się. Z radością wysławiamy Ciebie, Panie Jezu Chryste, który po swoim zmartwychwstaniu ukazałeś się uczniom przy łamaniu chleba. Bądź z nami, kiedy z wdzięcznością będziemy spożywać te dary; obdarz naszą rodzinę i wszystkich ludzi swoim błogosławieństwem i przyjmij nas kiedyś jako biesiadników w Twoim królestwie. Który żyjesz i królujesz na wieki wieków.
Wszyscy: Amen.

Po posiłku ojciec rodziny lub przewodniczący mówi: Uczniowie poznali Pana. Alleluja
Wszyscy: Przy łamaniu chleba. Alleluja.

Ojciec rodziny lub przewodniczący mówi: Módlmy się: Boże, źródło życia, napełnij nasze serca paschalną radością i podobnie jak dałeś nam pokarm pochodzący z ziemi, spraw, aby zawsze trwało w nas nowe życie, które wysłużył nam Chrystus przez swoją śmierć i zmartwychwstanie i w swoim miłosierdziu nam go udzielił. Który żyje i króluje na wieki wieków.
Wszyscy: Amen.



Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama