Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 23 grudnia 2024 00:34
Reklama

Łomżyniacy mają problem z wykonaniem badań laboratoryjnych [VIDEO]

Ze względu na panującą pandemią koronawirusa, sytuacja wciąż jest bardzo napięta i zmienia się jak kalejdoskopie. Z powodu SARS-CoV-2 powstaje coraz więcej problemów i trudności w związku z funkcjonowaniem w nowej rzeczywistości. W szczególności dotyczyć to może mieszkańców miast, gdzie szpitale przemianowane zostały na jednoimienne placówki zakaźne. Niestety często bywa tak, iż owe szpitale są jedynymi w mieście. Tak jak w Łomży, gdzie coraz więcej zamykanych jest placówek diagnostycznych, a to stwarza trudności w wykonywaniu badań laboratoryjnych na terenie miasta.

Pandemia koronawirusa spowodowała ogromne zamieszanie w obecnym świecie. Chaos i pewnego rodzaju dezorganizacja towarzyszy nam niemal na każdym kroku. Pojawiają się coraz to nowe kłopoty i problemy, jak chociażby przeprowadzenie zwykłych badań lekarskich, które na ogół wydają się być rzeczą prozaiczną i trywialną. Na takie niedogodności w ostatnim czasie natrafia łomżyńska społeczność.

Mieszkańcy Łomży wysyłali niepokojące sygnały i coraz głośniej zaczęli domagać się poprawy sytuacji w związku z pojawiającymi się ograniczeniami w dostępności do wykonywania badań laboratoryjnych na terenie miasta. Lokalne władze zwróciły się z prośbą i apelem do Podlaskiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia o pomoc w zapewnieniu właściwego funkcjonowania punktów pobrań w laboratoriach diagnostycznych, które świadczą usługi w ramach NFZ. Także pracownicy Urzędu Miejskiego mieli kontaktować się z poszczególnymi placówkami zdrowotnymi.

 

Zdaniem NFZ, ta sytuacja nie do końca jest winą samej instytucji.

- Narodowy Fundusz Zdrowia nie finansuje bezpośrednio funkcjonowania laboratoriów. Placówki diagnostyczne działają albo w ramach szpitali, jako laboratoria przyszpitalne lub też jako podwykonawcy świadczeniodawców. Wtedy rozliczenie badań następuje pomiędzy nimi. - tłumaczy Rafał Tomaszczuk, rzecznik prasowy podlaskiego oddziału NFZ

Musimy również wspomnieć, iż to sami lekarze kierują swoich pacjentów do konkretnej placówki.

-Kiedy pacjent udaje się do lekarza czy też do podstawowej opieki zdrowotnej, to specjalista podejmuje tę decyzję. Gdy lekarz widzi konieczność skierowania pacjenta na badania diagnostyczne, to wtedy kieruje go do placówki diagnostycznej, z którą ma podpisaną umowę. – dodaje Rafał Tomaszczuk.

Trzeba jednak zaznaczyć, iż w momencie przekształcenia Szpitala Wojewódzkiego w Łomży w jednoimienny szpital zakaźny, notabene wywołało to szereg protestów i niezadowolenia wśród mieszkańców, zamknięty został mieszczący się tam Zakład Diagnostyki Laboratoryjnej.

Ponadto niektóre specjalistyczne placówki zawiesiło swoją działalność jak m.in. Diagnostyka Laboratorium Medycznego przy ul. Kazańskiej 2 i przy ul. Sikorskiego 239.

Na tę chwilę w Łomży są dwie czynne poradnie zdrowotne. Badania wykonywać można w Przychodni Lekarskiej Eskulap przy ul. Al. Piłsudskiego 82, a także Alab Laboratoria przy ul. Sybiraków 5.


Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama