Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 14:48
Reklama

Spotkanie w sprawie łomżyńskiego szpitala

W Urzędzie Miejski w Łomży odbyło się spotkanie poświęcone zapewnieniu podstawowej opieki medycznej mieszkańcom po przekształceniu Szpitala Wojewódzkiego im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w jednoimienny szpital zakaźny. Oprócz prezydenta Mariusza Chrzanowskiego i radnych wzięli w nim udział: pełniący obowiązki dyrektora łomżyńskiego szpitala Jacek Roleder, dyrektor Podlaskiego NFZ Maciej Olesiński, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Łomży Przemysław Gosk oraz kierownik sekcji epidemiologicznej łomżyńskiego Sanepidu Artur Arszułowicz.
Spotkanie w sprawie łomżyńskiego szpitala

Pełniący obowiązki dyrektora łomżyńskiej placówki Jacek Roleder podkreślał, że poza tym, że szpital wciąż przygotowuje się na przyjęcie pacjentów z koronawirusem świadczone są w nim obowiązki ponad wyznaczone zadania.

Nadal funkcjonuje u nas nocna i świąteczna opieka zdrowotna w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej. Dializujemy też pacjentów, będziemy podawać chemioterapię i będziemy dalej obsługiwać tych, którzy mają problem z plamką żółtą w oku, ponieważ są w programie lekowym, jest to robione w oddzielnym budynku – przekazał Jacek Roleder, pełniący obowiązki dyrektora łomżyńskiego szpitala.

Dla pacjentów, którzy kontynuują leczenie w poradniach specjalistycznych w Szpitalu Wojewódzkim w  Łomży utworzone są teleporady, poprzez które mogą oni otrzymać e-receptę, e-zwolnienie lub poradę medyczną.

P.o. dyrektora przekonywał, że kadra szpitala ma być systematycznie wzmacniana specjalistami z Białegostoku, bo w momencie gdy pojawią się przypadki koronawirusa lekarze, ze względu na możliwość zarażenia "pacjentów zdrowych", nie będą mogli świadczyć usług z zakresu dializ, czy chemioterapii lub być delegowani do opieki nocnej i świątecznej.

 W momencie, gdy zapadła decyzja o przekształceniu szpitala w Łomży, ze swojej strony przygotowaliśmy niezbędne dane o tej placówce do zarzadzania kryzysowego i zestawienie alternatywnych świadczeniodawców na terenie Łomży, albo w miejscowościach poza miastem – mówił Maciej Olesiński Dyrektor Podlaskiego NFZ.

Zapewniał, że podlegli mu pracownicy obdzwonili ponad 1000 pacjentów – jak dodał zapisanych na 14 dni do przodu – do poradni specjalistycznych w Łomży. - Otrzymali oni podstawowe informacje, czego mogą się domagać czy o co prosić. Była też prośba do świadczeniodawców, aby pacjentów z poradni specjalistycznych szpitala w Łomży traktować priorytetowo – podsumował dodając, że Podlaski NFZ drukuje ponadto plakaty informacyjne i prowadzi kampanię w mediach.

Poruszony podczas wizyty u wojewody podlaskiego temat wydzielenia z przekształconego w jednoimienny szpital zakaźny Szpitalnego Oddziału Ratunkowego, będzie kontynuowany na piątkowym spotkaniu organizowanym w Łomży przez zarząd województwa podlaskiego.

Prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski poinformował, że planuje uruchomić środki z rezerwy celowej przeznaczone na realizację zadań własnych w trakcie kryzysu i przeznaczyć je na zakup maseczek i płynów dezynfekujących. Już wcześniej wsparcie w postaci zakupu dwóch respiratorów otrzymała Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Łomży.


Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama