Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 18:07
Reklama

Decyzyjny przedstawiciel Wojewody Podlaskiego w Łomży - apel Prezydenta Miasta

Prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski wystosował apel do Wojewody Podlaskiego Bohdana Paszkowskiego o codzienną obecność decyzyjnego przedstawiciela Wojewody Podlaskiego w Wydziale Zamiejscowym Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego w Łomży. Związane jest to z utworzeniem w naszym mieście jednoimiennego szpitala zakaźnego do walki w koronawirusem. Zdaniem prezydenta ułatwi to komunikację oraz współpracę w zakresie działań podejmowanych przez jednostki Miasta Łomża, służby mundurowe oraz instytucje podlegające wojewodzie. Treść pisma prezentujemy poniżej.
Decyzyjny przedstawiciel Wojewody Podlaskiego w Łomży - apel Prezydenta Miasta

Sz. Pan
Bohdan Józef Paszkowski
Wojewoda Podlaski


Szanowny Panie Wojewodo,
W związku z podjętą decyzją o wskazaniu Szpitala Wojewódzkiego imienia Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Łomży jako jednoimiennego szpitala zakaźnego dla województwa podlaskiego do walki z koronowirusem SARS-CoV-2 wskazuję, iż zasadne jest, aby decyzyjny przedstawiciel władz województwa pełnił stały dyżur w Wydziale Zamiejscowym Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego w Łomży tak, aby podejmowane przez Miejski Zespół Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miejskiego w Łomży oraz przez służby mundurowe (policja, straż pożarna, wojska obrony terytorialnej) działania związane z zapewnieniem bezpieczeństwa zarówno mieszkańcom Łomży, jak i pracownikom i pacjentom szpitala, mogły być na bieżąco uzgadniane z przedstawicielem władz wojewódzkich w Łomży, bez konieczności długotrwałego oczekiwania na kontakt z Urzędem Wojewódzkim w Białymstoku, który – jak większość urzędów – pracuje w trybie ograniczonym.
 
Codzienna obecność przedstawiciela władz wojewódzkich w Łomży jest niezbędna z uwagi na fakt, iż powyższa decyzja pozbawiła aktualnie mieszkańców Łomży specjalistycznej opieki szpitalnej, w związku z czym narastają protesty społeczne i mnożą się pytania o dalszy sposób funkcjonowania opieki medycznej dla mieszkańców Łomży. Wskazuję, iż brak bezpośredniej możliwości kontaktu z przedstawicielem województwa w tak nadzwyczajnej sytuacji, brak bezpośredniego nadzoru Wojewody nad sytuacją w szpitalu wyznaczonym do walki z koronowirusem SARS-CoV-2 znacząco utrudnia władzom samorządowym tonowanie nastrojów wśród mieszkańców i egzekwowanie ograniczeń związanych z ogłoszonym na mocy Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 13 marca 2020 r. stanu zagrożenia epidemicznego. Powyższe okoliczności wpływają na obniżenie bezpieczeństwa zdrowotnego mieszkańców Łomży, ale także mogą wpływać na przyszłe funkcjonowanie szpitala.
 
Biorąc pod uwagę ponadnormatywne zainteresowanie mediów zaistniałą sytuacją, a docelowo także konieczność udzielania na bieżąco informacji o liczbie zachorowań i stanie pacjentów łomżyńskiego szpitala, który to ciężar spoczywa na służbach wojewody, uważam za niezbędne i pilne podjęcie decyzji o przeniesieniu, na czas funkcjonowania jednoimiennego szpitala zakaźnego dla województwa podlaskiego, części pracowników, z decyzyjnym przedstawicielem Wojewody Podlaskiego, do Wydziału Zamiejscowego w Łomży.
 
Ze swej strony deklaruję pełną współpracę przy zapewnieniu bezpieczeństwa mieszkańcom Łomży, w tym pracownikom szpitala, w zakresie pozostającym we właściwości samorządu miejskiego w Łomży oraz udzielenie służbom wojewody niezbędnego wsparcia organizacyjno-technicznego, w tym udostępnienie wszelkich kanałów komunikacyjnych pozostających w zarządzie Miasta Łomża.
Z wyrazami szacunku

Mariusz Chrzanowski
Prezydent Miasta Łomża


Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama