Petycję można podpisać pod linkiem www.petycjeonline.com
"Szpital Wojewódzki w Łomży to jedyny szpital jaki ma miasto powiatowe Łomża. Łomża to 65 tys. miasto z przyległymi miejscowościami podmiejskimi, które też są liczne. Mieszkańcy powiatu nie należą do bogaty i ludzie nie są tak zmotoryzowani by dojeżdżać do Białegostoku. Natomiast szpitale w Zambrowie czy Kolnie są zbyt małe by przyjmowały chorych z 65 tys. Łomży. Ograniczona liczba personelu w tych szpitalach oznacza brak przyjęć chorych z Łomży. Wniosek jest jeden, że zostaliśmy pozbawienie opieki medycznej, a więc został złamany art. 68 Konstytucji Rzeczypospolitej Polski.(Dz.U.1997.78.483 - Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r.).
W związku z tym, My obywatele Rzeczypospolitej Polskiej i mieszkańcy miasta Łomża i powiatu łomżyńskiego ŻĄDAMY zmiany decyzji o przekształceniu szpitala na zakaźny i pozostawienie szpitala w dotychczasowej formie do dyspozycji mieszkańców powiatu łomżyńskiego i miasta Łomża.
Zwracamy się do Prezydenta RP A. Duda, Ministra Zdrowia Ł. Szumowskiego oraz Premiera M.Morawieckiego o nie przekształcanie szpitala wojewódzkiego w Łomży na szpital zakaźny."
Prezydent Miasta oraz radni Rady Miejskiej wystosowali do Ministra Zdrowia pismo w sprawie decyzji o wpisaniu Szpitala Wojewódzkiego im. Kard. Stefana Wyszyńskiego w Łomży na listę placówek, które mają być przekształcone w szpitale zakaźne. Władze naszego miasta występują do Ministerstwa Zdrowia o zmianę tej decyzji. Pełną treść listu prezentujemy poniżej.
Szanowny Pan
Łukasz Szumowski
Minister Zdrowia
Samorząd Łomży wyraża zaniepokojenie dzisiejszą decyzją o wpisaniu Szpitala Wojewódzkiego im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Łomży na listę placówek, które w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa SARS-Cov-2 mają być przekształcone w szpitale zakaźne. Rozumiejąc powagę sytuacji i zachowując chęć współpracy w zwalczaniu pandemii, jesteśmy jednocześnie zdziwieni powyższą decyzją.
Szpital Wojewódzki w Łomży jest jedyną tego typu placówką na terenie Miasta Łomża i subregionu łomżyńskiego. Obecnie znajduje się w trudnej sytuacji finansowo – organizacyjnej. Od trzech miesięcy tymczasowo kieruje nim zastępca dyrektora. Na Oddziale Zakaźnym zatrudnionych jest aktualnie dwóch lekarzy specjalistów. Tym bardziej zastanawia nas, dlaczego zrezygnowano z umiejscowienia tego typu placówki w stolicy województwa podlaskiego. W mieście Białystok znajdują się bowiem: Uniwersytecki Szpital Kliniczny, Dziecięcy Szpital Kliniczny, Wojewódzki Szpital Zespolony, Białostockie Centrum Onkologii. W naszej ocenie Białystok posiada wystarczające i najlepsze w województwie zaplecze ekonomiczne, gospodarcze, społeczne i infrastrukturalne do prawidłowej i bezpiecznej realizacji tego przedsięwzięcia. Niewątpliwie obawy budzi pozostawienie w tej sytuacji mieszkańców Łomży i regionu bez codziennej opieki szpitalnej. Podobne odczucia wyrażają pracownicy szpitala twierdząc, że w ich ocenie Szpital Wojewódzki w Łomży do tak odpowiedzialnej misji nie jest przygotowany.
Biorąc powyższe pod uwagę prosimy o zmianę decyzji bądź przedstawienie władzom i mieszkańcom Łomży argumentacji za wpisaniem Szpitala Wojewódzkiego im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Łomży na listę placówek, które mają zostać przekształcone w szpitale zakaźne.
Prezydent Miasta Łomża Rada Miejska Łomży
Do wiadomości:
Prezes Rady Ministrów
Wojewoda Podlaski
Marszałek Województwa Podlaskiego
Komentarze