Mediacja jest jedną z tzw. Alternatywnych Metod Rozwiązywania Sporów (Alternative Dispute Resolution - ADR). Obok negocjacji i arbitrażu, stwarza szansę na rozwiązanie konfliktu poza postępowaniem sądowym. Jest dobrowolnym i poufnym procesem, w którym bezstronna osoba – mediator – wentyluje emocjonalnie strony sporu i wypracowuje wspólnie z nimi satysfakcjonujące porozumienie. – Młodzież wykazała się dużą wiedzą, ale także umiejętnością jej komunikatywnego, eleganckiego zaprezentowania – komentuje poziom uczestników konkursu prof. dr hab. Joanna Salachna, kierownik Katedry Nauk Prawnych PWSIiP w Łomży. – Mediacja jest najlepszym sposobem rozwiązywania sporów, jest metodą tanią, szybką, pozwala wypracować polubowne rozwiązanie, które satysfakcjonujące obydwie strony konfliktu.
Mediacja z powodzeniem stosowana jest w USA, w Polsce dopiero raczkuje. – W systemie prawa krajowego to względnie nowa instytucja, do której wymiar sprawiedliwości musi się przyzwyczaić. O zaletach tej formy rozwiązywania sporów musimy mówić głośno, kierując ten komunikat zwłaszcza do osób młodych, które myślą o karierze prawniczej – mówi prof. dr hab. Joanna Salachna.
Zorganizowany przez łomżyńską uczelnię konkurs miał za zadanie popularyzować tematykę mediacji wśród uczniów szkół średnich. W rywalizacji wzięło udział kilkudziesięciu uczestników. Zwyciężyła uczennica z II LO im. Cypriana K. Norwida, Marta Dobkowska. Drugie miejsce zajęła Dominika Kuczyńska z Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących Nr 4 w Łomży, a trzecie – kolega szkolny zwyciężczyni z ostrołęckiego liceum – Cezary Miłek.
W kwietniu 2019 roku PWSIiP przy współpracy z wymiarem sprawiedliwości otworzyła Centrum Mediacji. Ma ono na swoim koncie kilkanaście zakończonych ugodą postępowań, kształci przyszłych mediatorów oraz popularyzuje tematykę mediacji w regionie.
Więcej o Centrum Mediacji na stronie internetowej:
Komentarze