Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 23 grudnia 2024 09:27
Reklama

Budżet Obywatelski Łomży 2021. Mieszkańcy mogą już składać propozycje

W Domku Pastora przy ul. Krzywe Koło w Łomży odbyła się konferencja prasowa poświęcona miejskiemu Budżetowi Obywatelskiemu 2021. Ratusz poinformował, jak będzie przebiegać procedura przyjęcia projektów, a także, co należy zrobić, by pomysł mógł zostać zrealizowany.

Od 9 do 27 marca 2020 r. mieszkańcy Łomży mają możliwość zgłaszania zadań do budżetu obywatelskiego na kolejny rok. Podczas konferencji prasowej, łomżyńskie władze zachęcały do składania projektów, zadań, które mogą być zrealizowane w ramach tego przedsięwzięcia.

- Wsłuchujemy się w głosy mieszkańców, przewodniczących rad osiedla. Po każdym budżecie obywatelskim, który był przeprowadzany przez ostatnie 5 lat, mieliśmy spotkania, konsultacje. Spotykał się zespół koordynacyjny i rozpatrywał wnioski. Bardzo często podnoszone były kwestie zmian, które miałyby jeszcze bardziej usprawnić ten budżet by dać możliwość prawdziwego decydowania, jak największej grupie mieszkańców – mówił Mariusz Chrzanowski, prezydent Łomży.

Jak zaznaczył, ważne jest by w Łomży nie było żadnych podziałów, każdy musi mieć szansę by jego projekt wygrał i mógł zostać skutecznie zrealizowany. Zdaniem prezydenta, wcześniejsze przepisy, uregulowania budżetu obywatelskiego w pewnym znaczeniu dyskryminowały niektóre zadania.

- W naszej ocenie te przepisy powodowały, iż niektórzy mieszkańcy, społecznicy często odstępowali od tego typu działań wiedząc o tym, że sukces realizacji tych zadań, już na samym wstępie skazany jest na porażkę - dodaje.

Nowe uregulowania mają zachęcić mieszkańców do brania udziału w projekcie, dać impuls i pokazać, iż budżet obywatelski zacznie się rozwijać. Ma dać szansę decydowania oraz wgląd, co dzieje się w łomżyńskiej wspólnocie miejskiej, ale także w miejszych społecznościach osiedlowych.

W tej edycji budżetu obywatelskiego pojawiają się nowe kategorie zadań. Obok większych zadań strefowych (do 250 tys. zł), wyodrębnione zostały małe zadania osiedlowe. Do 50 tys. zł inwestycyjne np. parkingi, chodniki, a społeczno – kulturalno - rozrywkowe do 10 tys. Istotne jest także, by rady osiedlowe integrowały się ze sobą, łączyły różne projekty i wspólnie je materializowały. Będzie również możliwość realizacji dużych projektów ogólnomiejskich do 500 tys. zł. Ponadto po raz pierwszy zgłaszać można działania społeczne (edukacyjne, kulturalne) nie tylko do budżetu młodzieżowego (20 tys. zł), ale również do zadań osiedlowych.

Mariusz Chrzanowski zachęca i apeluje do czynnego brania udziału w budżecie obywatelskim.

- Mamy przyjemność poprowadzić już kilka edycji tego projektu. Mieszkańcy Łomży mają wiele ciekawych pomysłów. W tym roku liczymy w sposób szczególny na ich innowacyjność. Na interesujące idee, które mieli w poprzednich latach, a nie zakwalifikowały się do realizacji. Zachęcamy wszystkich do tej aktywności i udziału w budżecie obywatelskim naszego miasta – mówi prezydenta

Andrzej Garlicki, wiceprezydent Łomży wspominał, iż wszystkie wprowadzone zmiany, mają sprawić, że to przede wszsytkim ludzie muszą decydować o charakterze tego projektu.

- Te zmiany, o których mówił prezydent, mają spowodować, że ten budżet będzie jeszcze bardziej obywatelski. By mieszkańcy mogli się wspólnie integrować i definiować zadania, które są im najbardziej potrzebne w danej społeczności – tłumaczył wiceprezydent.

Poza tym Andrzej Garlicki deklarował, iż podczas całego okresu tego przedsięwzięcia, Urząd Miasta jest do dyspozycji obywateli w wymiarze oceny koncepcji czy oceny kosztu pomysłu, możliwości jego zrealizowania. Pomóc w tym mają specjaliści, którzy wyjaśniać będą każde okoliczności i wątpliwości przedstawione przez mieszkańców.

Na konferencji pojawił się również Jarosław Kaja, przewodniczący Rady Osiedla nr 7, a także Łomżyńskiej Społecznej Rady ds. Osób z Niepełnosprawnością. Apelował on o czynne uczestnictwo w przedsięwzięciu, a także przypomniał, iż plakaty z informacjami odnośnie projektu, obecne są na terenie całego miasta.

Mieszkańcy w dniach 9 - 27 marca, mogą zgłaszać swoje pomysły na odpowiednim formularzu, który złożyć można osobiście w Wydziale Kultury, Sportu i Inicjatyw Urzędu Miejskiego w Łomży przy ul. Farnej 1 bądź też wypełnić w wersji elektronicznej na stronie www.lomza.pl. Głosowanie odbędzie się od 25 maja do 26 czerwca, a głosować można w punkcie obsługi mieszkańców Urzędu Mieskiego, Stary Rynek 14, SP nr 5, ul. Polna 40A lub w budynku Pływalni Miejskiej nr 2 przy ul. Wyszyńskiego 15. Ogłoszenie wyników nastąpi 31 sieprnia 2020 r.



Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama