Policjanci, prokuratorzy i sędziowie zachęcają osoby pokrzywdzone przestępstwem do skorzystania z możliwości uzyskania informacji bądź porady. To kolejna edycja akcji koordynowanej przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Związana jest ona z ustanowieniem dnia 22 lutego Dniem Ofiar Przestępstw.
Łomżyńska Policja, jak co roku, bierze aktywny udział w obchodach „Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem”. Podczas wyznaczonych dyżurów referenckich mundurowi udzielać będą osobom zainteresowanym informacji na temat przysługujących im uprawnień. Wytłumaczą obowiązujące procedury prawne oraz wskażą instytucje niosące pomoc w sytuacjach kryzysowych.
Najważniejszym prawem jakie przysługuje osobom pokrzywdzonym przestępstwem oraz świadkom przestępstw jest możliwość zawiadomienia o tym policji, prokuratury, sądu lub instytucji pomocowej i szukania pomocy. Im więcej wsparcia otrzymają osoby pokrzywdzone, tym bardziej efektywne mogą być toczące się procedury prawne. O tym, że dzieje się coś podejrzanego lub komuś dzieje się krzywda możesz zawiadomić: pisemnie, telefonicznie, osobiście, również anonimowo. Każda informacja jest sprawdzana. Jeśli masz problem i nie wiesz co masz zrobić, a jesteś niepełnoletni, powiedz o tym komuś dorosłemu.
Głównym celem inicjatywy jest zwrócenie uwagi na potrzeby ofiar przestępstw oraz skuteczna pomoc. Taką pomocą są między innymi bezpłatne porady prawne oraz psychologiczne udzielane w sądach, prokuraturach, komendach policji, a także w siedzibach prawniczych samorządów zawodowych i organizacji pozarządowych. Porad udzielać będą prokuratorzy, asystenci sędziów, adwokaci, policjanci, radcowie prawni, aplikanci, psycholodzy, kuratorzy sądowi oraz inni specjaliści.
Komentarze