Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 21:18
Reklama dotacje rpo

Siła kobiet w Polsce Ludowej. Czyli kobiecy głos w polskim socjalizmie

W Łomżyńskim Towarzystwie Naukowym im. Wagów odbyło się kolejne spotkanie w ramach „Seminariów Językoznawczych”. Tym razem dyskusję poprowadziła Dr Maria Tocka, a tematem przewodnim było „Cele i zadania Ligi Kobiet w latach 1945-1989”.
Siła kobiet w Polsce Ludowej. Czyli kobiecy głos w polskim socjalizmie

W 1966 r. nastąpiła reorganizacja stowarzyszenia, co było ściśle związane ze zlikwidowaniem kół pracowniczych. Uznawane było to, jako wielka porażka LK i cios, po którym ciężko było się podnieść. Przede wszystkim z tego względu, iż wszystkie kobiety należące do związków zawodowych były jednocześnie członkiniami LK. Nagle z milionowej, stała się wielotysięczną organizacją. I mimo, iż wizerunek i optyka stowarzyszenia nie zmienił się tak bardzo radykalnie wśród społeczeństwa, tudzież kobiet, to w istocie rzeczy poważnie ograniczyło pole działania w Polsce.

Dwa tygodnie przed wprowadzeniem stanu wojennego, 28 listopada 1981 r., nastąpiła ostatnia już zmiana nazwy stowarzyszenia na Ligę Kobiet Polskich, oficjalnie 8 grudnia 1982r.,  na czele z Jadwigą Biedrzycką. Warto zaznaczyć, iż same wydarzenia w kraju jak np. wybór papieża Jana Pawła II czy powstanie największego związku zawodowego w Polsce „Solidarności”, mocno wpływały na atmosferę czy może wręcz wizję codziennej rzeczywistości. LKP poczuła większą odpowiedzialność za kraj i tworzenie nowej przyszłości dla kobiet. W tym czasie w samej organizacji było około 572 tysięcy członkiń i blisko 11,5 tysiąca kół pracowniczych. Liga od samego istnienia zabiegała o skupienie wszystkich kobiet z różnorakich środowisk w stowarzyszeniu, jednakże po różnorakich konfliktach czy stanie wojennym dużo członkiń opuszczało szeregi Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Chciano także przyłączać osoby, które odeszły z partii, a wstąpiły do „Solidarności”, która już w niedalekiej przyszłości miała rządzić IIIRP. Na początku lat 90. kiedy nastąpiła zmiana ustroju, pojawił się poważny kryzys w organizacji. W stowarzyszeniu, w którym jeszcze kilkanaście lat wcześniej były miliony kobiet, znajdowało się około 6 tysięcy kobiet z dwudziestoma oddziałami terenowymi.

Tytułem końca można stwierdzić ,iż Liga Kobiet Polskich bezsprzecznie wywarła wpływ na socjalistyczną Polskę. Z jednej strony sprzyjała partii rządzącej, wspierała narodowy  socjalizm, z drugiej zaś skupiała się na umacnianiu kobiet w społeczeństwie, a także szeroko pojętej poprawie warunków życia kobiet. Dzięki niej m.in. powołano fundusz alimentacyjny, instytucje opiekunów społecznych, sądy rodzinne czy zakładano żłobki i przedszkola, a to wszystko po dziś dzień dalej funkcjonuje w wolnej już Polsce.

Łukasz Sulkowski



Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama