Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 25 listopada 2024 12:55
Reklama

Czas na zatrudnienie wspomagane

Agnieszka jest dziewczyną po trzydziestce. Mieszka z rodzicami w małej wsi pod Łomżą. Marzy o tym żeby znaleźć pracę i zamieszkać samodzielnie w mieszkaniu, które posiadają jej rodzice. Jest osobą z niepełnosprawnością. Czuje się gorsza, bezwartościowa i nie ma odwagi żeby wyjść do ludzi. Z drugiej zaś strony bardzo pragnie towarzystwa innych osób. Chce czuć się potrzebna. Ma własne zainteresowania, jest ciekawa świata, sporo potrafi i jak każdy z nas ma marzenia. Często pomaga rodzicom w zakupach, pracach w domu i w gospodarstwie. Opiekuje się także dziećmi sąsiadów. Kiedy dowiedziała się o stowarzyszeniu „ Czas rozwoju” z Łomży i zatrudnieniu wspomaganym, pomyślała że może warto spróbować. Znalazł się ktoś, kto dodał jej odwagi. Od 1 grudnia 2019 roku trwa rekrutacja do zadania publicznego "Czas Rozwoju w Łomży" finansowanego przez Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego, ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030.
Czas na zatrudnienie wspomagane

Zatrudnienie wspomagane to model wspierania udzielanego osobom z niepełnosprawnością w poszukiwaniu i utrzymaniu przez nie zatrudnienia na otwartym rynku pracy, ze wsparciem trenera pracy. Warunkiem udzielenia wsparcia osobie z niepełnosprawnością w zakresie planowania kariery zawodowej jest uzyskanie pewności, że decyzja o podjęciu pracy wyszła od niej, a nie od kogoś innego oraz posiadanie przez nią orzeczenia o stopniu niepełnosprawności.

Zaspokajanie indywidualnych potrzeb osób z niepełnosprawnością w zakresie wsparcia stanowi klucz do sukcesu. Największym zwiastunem sukcesu jest jakość udzielanego wsparcia. Kiedy zastanowimy się z jakich powodów ludzie podejmują pracę z całą pewnością jednym z nich są pieniądze. Dzięki pracy zarobkowej większość z nas może uzyskać finansową niezależność. Dokonywać wyborów i decydować o tym, jak żyć. Jednakże istnieje wiele innych powodów poza aspektem finansowym. To korzyści społeczne, materialne i emocjonalne, których dostarcza nam praca.

Społeczeństwo nadal nie postrzega osób z niepełnosprawnością jako potencjalnych pracowników, którzy zarabiają na swoje utrzymanie i są wartościowymi członkami zespołów pracowniczych. Ważna jest zatem zmiana myślenia i przełamywanie stereotypów. Korzyści płynące z pracy służą wszystkim. Najważniejsze wartości związane z zatrudnieniem wspomaganym to normalizacja poprzez umożliwienie grupom zepchniętym na margines społeczeństwa dostępu do praw i szans na równi z innymi obywatelami. Waloryzacja roli społecznej poprzez zdobywanie społecznie cenionych ról w sposób naturalny. Włączanie do społeczeństwa na każdym jego poziomie, to więcej niż integracja. Empowerment czyli upełnomocnianie poprzez angażowanie osoby z niepełnosprawnością w dokonywanie wyboru i kontroli nad własnym życiem. Kluczowe zasady jakimi kieruje się Stowarzyszenie “Czas Rozwoju” w zatrudnieniu wspomaganym to: brak odrzucenia. Sukces polega na dostarczeniu właściwego wsparcia we właściwym otoczeniu, koncentracji na potencjale i sprawnościach i mocnych stronach, odrzucenie koncepcji „ gotowości” do pracy, realne płace i świadczenia, a przede wszystkim skupienie się na osobie i na jej indywidualności.

Zatrudnienie wspomagane odbywa się w pięciu etapach , w których wsparcie trenera pracy przybiera różne formy. Etap pierwszy to zaangażowanie klienta, kolejny to tworzenie profilu zawodowego, pozostałe to : poszukiwanie pracy, zaangażowanie pracodawcy oraz wsparcie w miejscu pracy i poza nim.




Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama