Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 11:24
Reklama dotacje rpo

Orszak Trzech Króli [VIDEO i FOTO]

Orszak Trzech Króli, jest to przedstawienie Jasełek wystawiane w przestrzeni publicznej, na ulicach wiosek, miast i miasteczek w Polsce oraz zagranicą. Jest to inicjatywa działania wspólnoty lokalnej społeczności. Rodziny, szkoły, nauczyciele, sąsiedzi, lokalni włodarze - zwykli ludzie tworzą to niezwykłe przedstawienie. Tegoroczne wydarzenie było najliczniejszym w naszym mieście.
Orszak Trzech Króli [VIDEO i FOTO]

Chyba jeszcze nigdy nie było nas tak wielu - powiedział łomżyński biskup pomocniczy Tadeusz Bronakowski, który od początku, czyli od 2013 roku, bierze udział w Orszaku Trzech Króli przemierzającym ulice Łomży.

Około 2 tysięcy osób, ozdobionych koronami czerwonymi, niebieskimi i zielonymi oraz w strojach aniołów lub pastuszków, towarzyszyło Kacprowi, Melchiorowi i Baltazarowi w drodze przez największe  w Łomży osiedle mieszkaniowe Południe do "Betlejem", które tradycyjnie także znajduje się wśród bloków, w Skate Parku przy ulicy Mazowieckiej.                

- To nasze publiczne wyznanie wiary: że chcemy budować naszą rzeczywistość osobistą ,rodzinną a nade wszystko społeczną w duchu Chrystusowej Ewangelii, w duchu Bożych Przykazań. To świadectwo jest szczególnie ważne w obliczu tego, co dzieje się w Europie i na świecie - mówił biskup Tadeusz Bronakowski.

Uroczystość Objawienia Pańskiego to jedno z najstarszych świąt chrześcijańskich, które  nawiązuje do hołdu jaki oddali Dzieciątku  w Betlejem trzej monarchowie (magowie, mędrcy) z różnych stron świata. Łomżyńska tradycja tego dnia narodziła się w 2013 roku w osiedlowych parafiach  Krzyża Świętego oraz Bożego Ciała. Niedługo później dołączyli wierni z parafii św. Andrzeja Boboli. Każda z tych wspólnot  przygotowuje orszak ze swoim  Królem (zamiast rumaków i wielbłądów monarchowie korzystają z okazałych samochodów) i pod wodzą proboszczów: Andrzeja Godlewskiego, Wojciecha Nowackiego i Andrzeja Popielskiego, z radością oraz kolędami i pastorałkami wędruje do osiedlowego Betlejem, gdzie czeka Święta Rodzina. Tam składają Dzieciątku pokłon oraz dary. Odbywa się wspólne śpiewanie kolęd i rozbrzmiewają życzenia.  

Orszaki wyruszyły jak zwykle po mszach w parafialnych świątyniach. W kościele Krzyża Świętego Eucharystię sprawował biskup Tadeusz Bronakowski. Wierni mieli tam także okazję  obejrzeć krótki koncert Śpiewającej Choinki, czyli zespołu Magdy Sinoff z Miejskiego Domu Kultury - Domu Środowisk Twórczych rozmieszczonego na podestach ustawionych w kształt świątecznego drzewka.  

Biskup w towarzystwie m. in. posła Stefana Krajewskiego i starosty Lecha Marka Szabłowskiego poprowadził połączone orszaki z parafii Krzyża Świętego i Bożego Ciała ("Bobolanie" nadchodzą z innej strony). W Skate Parku powitali ich nie tylko uczestnicy uroczystości, ale także dzieci na sankach i różnych innych "aparatach do zjeżdżania z górki", korzystające z pierwszego tej zimy śniegu.

Pierwszy orszak pomaszerował w w roku 2009 w Warszawie i Toruniu. Odbyło się to w niedzielę najbliższą dniu 6 stycznia. Początkowo miały to być jasełka uliczne. Zdecydowano jedna, że historię można oprzeć na wędrówce Trzech Króli. Pomysł przyjęto entuzjastycznie, a marsze zaczęły organizować inne miasta i kościoły. Z roku na rok widowisko zyskuje coraz większą popularność. W uroczystościach udział bierze nawet prezydent Polski. 

Czym jest Święto Trzech Króli? 

Dzień Objawienia Pańskiego, Święto Epifanii, potocznie nazywane w Polsce Świętem Trzech Króli, stanowi ważny punkt w kalendarzu liturgicznym – należy do jednych z pierwszych świąt, które ustanowił Kościół (III wiek w Kościele Wschodnim oraz IV wiek w Kościele Zachodnim). Święto zamyka cykl świąteczny Bożego Narodzenia. Wspominane jest wówczas wydarzenie opisane w Ewangelii Mateusza, w którym Mędrcy ze Wschodu nazywani również Królami lub Magami (w VIII wieku nadano im imiona Kacper, Melchior i Baltazar), wyruszyli do Betlejem, by pokłonić się Nowonarodzonemu Jezusowi. Prowadzeni przez betlejemską gwiazdę, przynieśli Małemu Dzieciątku drogocenne dary: mirrę, złoto i kadzidło. Po ponad pięćdziesięciu latach przerwy, od 2011 roku jest to w Polsce znowu dzień wolny od pracy, podobnie jak i w wielu innych krajach, np. we Włoszech, Hiszpanii, Grecji, Szwecji, Finlandii, Austrii czy Szwajcarii.

Czym są przedstawienia jasełkowe?

Od stuleci Święto Trzech Króli nieodmiennie wiąże się z tradycją wystawiania jasełek oraz tzw. widowisk herodowych. Początkowo były one znane we Włoszech, później we Francji. W średniowieczu rozpowszechnili je franciszkanie. Legenda głosi nawet, że tradycję wystawiania jasełek (tak jak i budowę szopek bożonarodzeniowych) zapoczątkował sam św. Franciszek z Asyżu. W Polsce jasełka wystawia się od kilkuset lat. Jasełka to inaczej „przedstawienia o Bożym Narodzeniu” – ich nazwa wywodzi się od staropolskiego słowa „jasło” oznaczającego żłób. Barbara Ogrodowska w „Polskich obrzędach i zwyczajach dorocznych” zaznacza, że w jasełkach występowały zarówno postacie znane z Biblii – Święta Rodzina, Trzej Królowie, Herod, jak i swojscy pastuszkowie noszący polskie imiona – Kuba, Bartosz, Wojciech, Maciek.

 



Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama