- Wychodzimy coraz śmielej na ulice. Kiedy byłem przewodniczącym łomżyńskiej rady ds. osób niepełnosprawnością w poprzedniej kadencji, starałem się, aby to środowisko było coraz bardziej widoczne, aby normalnie korzystało z tego, co miasto ma do zaoferowania. Służyła temu przede wszystkim likwidacja barier dostępu. Jest coraz więcej poręczy, podjazdów krawężniki są zmniejszane, sygnalizacja świetlna jest dostosowywana Myślę, że w tej dziedzinie jest coraz lepiej, ale to nie znaczy że już jest dobrze - mówi Paweł Karwowski.
W polskiej tradycji grudzień to czas oczekiwania na Boże Narodzenie, wzajemnej życzliwość, a także opłatka. Organizatorzy obchodów Dnia Osób z Niepełnosprawnościami w Łomży nawiązali do tego szczególnego okresu. Życzenia złożyli zebranym wicestarosta powiatu łomżyńskiego Maria Dziekońska, która zapowiedziała na przyszły rok dostosowanie budynku Starostwa do potrzeb osób z niepełnosprawnością ruchową , przewodniczący Rady Miejskiej Łomży Jan Olszewski, Joanna Chilińska reprezentująca Państwową Wyższą Szkołę Informatyki i Przedsiębiorczości oraz Szpital Wojewódzki oraz gospodarze: wicemarszałek Marek Olbryś i dyrektor Lucyna Antecka. Ksiądz Marcin Loba z łomżyńskiej Caritas odczytał fragment Ewangelii. Refleksje i błogosławieństwo przekazał ksiądz biskup Janusz Stepnowski, ordynariusz łomżyński.
- Pan Bóg wymaga od każdego. Od tego, który otrzymał pięć talentów, ale i od tego, który miał jeden talent. Droga młodzieży życzę Wam, abyście rozwinęli wasze talenty, byli dumni z talentów i dzieli się nimi z całym światem –powiedział biskup Janusz Stepnowski.
Niezwykły klimat stworzyły kolędy i pastorałki w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół Specjalnych oraz podopiecznych Domu Pomocy Społecznej, a także zapach i smak potraw "jak z wigilijnego stołu" przygotowanych częściowo przez wolontariuszy.
Komentarze