Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 5 listopada 2024 22:41
Reklama

Masz prawo kochać, masz prawo żyć…

Tymi słowami w Szkole Podstawowej nr 1 w Łomży rozpoczął się XIII Sejmik Samorządów Uczniowskich, którego celem jest integracja i wymiana doświadczeń między Samorządami Uczniowskimi. Sejmik po raz kolejny został objęty Honorowym Patronatem Podlaskiego Kuratora Oświaty oraz Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Łomży. Tegoroczny temat spotkania brzmiał: „Szkoła jak drugi dom, klasa jak druga rodzina. Sposoby zacieśniania więzi rówieśniczych w naszej szkole” i był on związany z obchodami 30-lecia Konwencji o Prawach Dziecka.
Masz prawo kochać, masz prawo żyć…

Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 w Łomży Krystyna Kamińska we wstępie nawiązała do słów Janusza Korczaka, wielkiego opiekuna dzieci, mówiąc, że „Samorząd to właściwie praca organizowana po to, aby jednakowo dobrze działo się wszystkim, którzy wspólnie się uczą…”.

Przybyli goście: Hanka Gałązka prezes Stowarzyszenia Wspólnota Polska oddział w Łomży, Marzena Rafalska konsultant CEN w Łomży, Urszula Wądołkowska przewodnicząca Rady Rodziców SP 1 swoją obecnością pokazali, że samorządność nie jest im obojętna i doskonale wiedzą, że jest ona ważnym aspektem życia.

W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele łomżyńskich szkół: Szkoły Podstawowej nr 2, Szkoły Podstawowej nr 4, Szkoły Podstawowej nr 5, Szkoły Podstawowej nr 7, Szkoły Podstawowej nr 9, Szkoły Podstawowej nr 10, Szkół Katolickich oraz gospodarze spotkania - uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1. Po raz trzeci w Sejmiku Samorządów Uczniowskich wzięła udział młodzież z polskich szkół na Litwie: Progimnazjum im. Jana Pawła II z Wilna, Gimnazjum im. J. Śniadeckiego z Solecznik.

Uczniowie oprócz wymiany doświadczeń na temat działalności Samorządu Uczniowskiego uczestniczyli w warsztatach przeprowadzonych przez Marzenę Rafalską pod kierunkiem, której przeanalizowali zapisy Konwencji o Prawach Dziecka. Zgodnie stwierdzili, że dziecko dla pełnego i harmonijnego rozwoju swojej osobowości powinno wychowywać się w środowisku rodzinnym, w atmosferze szczęścia, miłości i zrozumienia.

Zakończenie sejmikowego spotkania upłynęło w iście rodzinnej atmosferze, uczniowie, już nie tak bardzo spięci jak na początku wydarzenia, wymienili się uściskami dłoni i powiedzieli nie „Żegnajcie”, lecz „Do zobaczenia”.

Dziękujemy Joannie Parzych, opiekun SU Szkoły Podstawowej nr 1 w Łomży za nadesłany materiał.



Podziel się
Oceń

Komentarze
Reklama