W najbliższą niedzielę 24 maja druga tura wyborów Prezydenta RP. Ponieważ nasz kraj zasługuje na możliwie najlepszego, nie warto rezygnować z prawa do wyrażenia swojego zdania.
Reguły głosowania są takie same jak w pierwszej turze. W swoim lokalu wyborczym, po okazaniu dowodu osobistego, każdy otrzyma jedną kartę koloru białego. Będzie miała ścięty prawy górny narożnik, aby można było umocować nakładkę, która umożliwi oddanie głosu przez osoby niewidome i niedowidzące korzystające z alfabetu Braille'a. Nakładka powinna być w każdym lokalu wyborczym.
Na karcie znajdować się będą już tylko 2 nazwiska kandydatów w porządku alfabetycznym. Wybór będzie polegał na postawieniu znaku X w kratce przed nazwiskiem. Jeżeli postawimy więcej niż jeden znaczek, głos będzie nieważny.
Andrzej Duda kontra Bronisław Komorowski
Andrzej Duda i Bronisław Komorowski pozostali na placu boju o godność Prezydenta RP. Pozostała dziewiątka ich konkurentów zakończyła udział w rywalizacji w pierwszej turze. Głosowanie już w najbliższą niedzielę.
Wyniki, jakie przyniosło głosowanie 10 maja, zaskoczyły wielu obserwatorów. Żaden z przedwyborczych sondaży nie przewidywał ogromnego sukcesu politycznego debiutanta, znanego wokalisty Pawła Kukiza, który zdobył poparcie ponad 20 procent głosujących. Żaden nie wskazywał na katastrofalną klęskę reprezentantów np. PSL i SLD. Żadnej pracowni badawczej nie wyszła prognoza, że Andrzej Duda, wyprzedzi w kraju urzędującego prezydenta. A tymczasem uzyskał 34,76 proc ., a Bronisław Komorowski - 33,77 proc.
W województwie podlaskim zwycięstwo kandydata PiS było jeszcze bardziej okazałe: 40,7 do 27,7 proc. Urzędujący prezydent osiągnął przewagę jedynie w powiatach sejneńskim i hajnowskim. Miażdżąco przegrał natomiast np. w wysokomazowieckim, kolneńskim czy łomżyńskim.
W Łomży Andrzej Duda osiągnął poparcie 42,6 proc. głosujących, Bronisław Komorowski - 26,4 proc.
Lokale wyborcze (na ogół w tych samych miejscach, co zawsze; adresy i dane wskazujące jakie ulice czy miejscowości należą do danego obwodu, znajdują się m. in. na obwieszczeniach) będą otwarte od godziny 7 do 21. Przypominamy jednak, że jeszcze przed pierwszą turą doszło do zmiany siedzib trzech Obwodowych Komisji Wyborczych w Łomży:
OKW nr 9 – z Nadleśnictwa Łomża, ul. Nowogrodzka 60 do Przedszkola Publicznego nr 1, ul. Wyzwolenia 1 A;
OKW nr 19 – ze Świetlicy ŁSM, ul. Konstytucji 3 Maja 2 do Przedszkola Publicznego nr 14, ul. Kołłątaja 8;
OKW nr 20 – z Regionalnego Ośrodka Kultury, ul. Małachowskiego 4 do Przedszkola Publicznego nr 15, ul. Kołłątaja 10.
Za prawidłowy przebieg głosowania odpowiadać będą przede wszystkim członkowie obwodowych komisji wyborczych. Np. w Łomży są to przedstawiciele komitetów wyborczych poszczególnych kandydatów oraz prezydenta miasta. Mogą być także obecni - jako obserwatorzy - mężowie zaufania. Na wyższym szczeblu są to Okręgowe Komisje Wyborcze (w Łomży pod kierownictwem sędziego Jana Leszczewskiego).
Komentarze