Profilaktycznych szczepień przeciwko rakowi szyjki macicy dotyczy interpelacja skierowana przez Lecha Antoniego Kołakowskiego, posła Ziemi Łomżyńskiej do ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza.
Parlamentarzysta oczekuje odpowiedzi na kilka pytań m.in.: dlaczego, pomimo jednoznacznego stanowiska Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), szczepienia przeciwko HPV nie są w Polsce objęte kalendarzem szczepień i nie są bezpłatne praz kiedy zostaną wprowadzone bezpłatne szczepienia w Polsce, aby zapewnić kobietom podobną ochronę jaką otoczone są kobiety w większości krajów europejskich.
INTERPELACJA
w sprawie
wprowadzenia bezpłatnych szczepień przeciwko rakowi szyjki macicy
Na podstawie art. 14 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 9 maja 1996 roku o wykonywaniu mandatu posła i senatora (Dz. U. z 1996 r. Nr 73, poz. 350 ze zm.) w zw. z art. 192 ust. 1 Regulaminu Sejmu Rzeczypospolitej (M.P. z 2002 r. Nr 23, poz. 298) składam interpelację w sprawie wprowadzenia bezpłatnych szczepień przeciwko rakowi szyjki macicy.
Nowotwory złośliwe są najważniejszym problemem medycznym i społecznym w dzisiejszych czasach. Rak szyjki macicy to nowotwór, który można całkowicie wyeliminować. Szczepienia przeciwko HPV są światowym standardem profilaktycznym. To jedna z najbardziej skutecznych i efektywnych metod walki z rakiem szyjki macicy. Dzięki szczepieniom tysiące kobiet może uniknąć zachorowania na ten nowotwór.
Pomimo możliwości medycznych rak szyki macicy to wciąż bardzo poważny problem zdrowotny w Polsce. Mimo pewnych działań prowadzonych przez instytucje państwowe, pozarządowe i inne podmioty zaangażowane w ochronę zdrowia, dramat kobiet trwa, a statystyki od lat nie ulegają znaczącej poprawie. W Polsce co roku na raka szyjki macicy zapada i umiera bardzo dużo kobiet. Mamy najwyższy wskaźnik śmiertelności w Europie!
Zachorowalność w Polsce na raka szyjki macicy wynosi na 100 000 aż 15,49; kiedy w innych krajach europejskich jest nawet 3-krotnie niższa, np. Finlandia - 5,09; Włochy - 5,5; Szwajcaria - 6,11 (2010 r.). Standaryzowany współczynnik zgonów na 100 000 kobiet wynosi w Polsce aż 6,7; kiedy w innych krajach europejskich jest to nawet kilkakrotnie mniej: Włochy - 0,87; Finlandia - 1,23; Islandia - 1,39; Holandia- 1,68; Dania - 1,93; Francja - 1,8; Grecja - 2,0; Norwegia - 2,07; Szwecja - 2,07; Belgia - 2,22 (D. Cianciara, K. Dudzik, R. Rdzany, A. Dudzik, „Szczepienia przeciwko HPV w samorządowych programach zdrowotnych. Porównanie z programami szczepień w innych krajach”, Hygeia Public Health 2015, 50(1), s. 112-118). Wynikiem takiej sytuacji jest brak podjęcia w Polsce odpowiednich działań, które stosowane są w innych krajach europejskich.
Jedynym skutecznym rozwiązaniem problemu bardzo wysokiej zachorowalności i umieralności na raka szyjki macicy w Polsce jest wprowadzenie bezpłatnych szczepień przeciwko HPV. Szczepienia ochronne przeciwko HPV rekomendowane są przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) i wprowadzone zostały w większości krajów europejskich, z wyjątkiem Polski, pomimo tego, że w Polsce jest bardzo duża zachorowalność i umieralność na raka szyjki macicy, co trudno jest zrozumieć. Programy szczepień przeciwko HPV finansowane ze środków publicznych realizowane są aż w 23 krajach europejskich, tj. w: Austrii, Belgii, Bułgarii, Czechach, Danii, Finlandii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Holandii, Irlandii, Islandii, Lichtensteinie, Łotwie, Malcie, Niemczech, Norwegii, Portugalii, Słowenii, Szwecji, Węgrzech, Wielkiej Brytanii, Włoszech (D. Cianciara, K. Dudzik, R. Rdzany, A. Dudzik, „Szczepienia przeciwko HPV w samorządowych programach zdrowotnych. Porównanie z programami szczepień w innych krajach”, Hygeia Public Health 2015, 50(1), s. 112-118).
Tragedią jest to, że Polska stała się krajem, do którego przyjeżdżają lekarze z innych państw, aby zobaczyć zaawansowane stadium raka szyjki macicy.
W związku z powyższym kieruję do Pana Ministra następujące pytania:
- Czy Pan Minister dostrzega problem bardzo wysokiej, na tle innych krajów europejskich, zachorowalności i umieralności na raka szyjki macicy w Polsce, co świadczy o nieskuteczności podejmowanych działań w naszym kraju?
- Dlaczego pomimo jednoznacznego stanowiska Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) szczepienia przeciwko HPV nie są w Polsce objęte kalendarzem szczepień i nie są bezpłatne?
- Kiedy zostaną wprowadzone bezpłatne szczepienia w Polsce przeciwko rakowi szyjki macicy, aby kobiety w naszym kraju miały zapewnioną ochronę przed rakiem szyjki macicy na zbliżonych zasadach, jak kobiety w większości krajów europejskich?
Wnoszę również o poinformowanie mnie o decyzjach, jakie Pan Minister podjął i podejmie w przedmiotowej sprawie.
Z poważaniem
Lech Antoni Kołakowski
Poseł na Sejm RP
Komentarze