Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 23 listopada 2024 17:37
Reklama dotacje rpo

Poseł Lech Antoni Kołakowski pisze do ministra zdrowia

Profilaktycznych szczepień przeciwko rakowi szyjki macicy dotyczy interpelacja skierowana przez Lecha Antoniego Kołakowskiego, posła Ziemi Łomżyńskiej do ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza.
Poseł Lech Antoni Kołakowski pisze do ministra zdrowia

Profilaktycznych szczepień przeciwko rakowi szyjki macicy dotyczy interpelacja skierowana przez Lecha Antoniego Kołakowskiego, posła Ziemi Łomżyńskiej do ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza.

Parlamentarzysta oczekuje odpowiedzi na kilka pytań m.in.: dlaczego, pomimo jednoznacznego stanowiska Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), szczepienia przeciwko HPV nie są w Polsce objęte kalendarzem szczepień i nie są bezpłatne praz kiedy zostaną wprowadzone bezpłatne szczepienia w Polsce, aby zapewnić kobietom podobną ochronę jaką otoczone są kobiety w większości krajów europejskich.

 

INTERPELACJA

w sprawie

wprowadzenia bezpłatnych szczepień przeciwko rakowi szyjki macicy

 

 

Na podstawie art. 14 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 9 maja 1996 roku o wykonywaniu mandatu posła i senatora (Dz. U. z 1996 r. Nr 73, poz. 350 ze zm.) w zw. z art. 192 ust. 1 Regulaminu Sejmu Rzeczypospolitej (M.P. z 2002 r. Nr 23, poz. 298) składam interpelację w sprawie wprowadzenia bezpłatnych szczepień przeciwko rakowi szyjki macicy.

 

Nowotwory złośliwe są najważniejszym problemem medycznym i społecznym w dzisiejszych czasach. Rak szyjki macicy to nowotwór, który można całkowicie wyeliminować. Szczepienia przeciwko HPV są światowym standardem profilaktycznym. To jedna z najbardziej skutecznych i efektywnych metod walki z rakiem szyjki macicy. Dzięki szczepieniom tysiące kobiet może uniknąć zachorowania na ten nowotwór.

Pomimo możliwości medycznych rak szyki macicy to wciąż bardzo poważny problem zdrowotny w Polsce. Mimo pewnych działań prowadzonych przez instytucje państwowe, pozarządowe i inne podmioty zaangażowane w ochronę zdrowia, dramat kobiet trwa, a statystyki od lat nie ulegają znaczącej poprawie. W Polsce co roku na raka szyjki macicy zapada i umiera bardzo dużo kobiet. Mamy najwyższy wskaźnik śmiertelności w Europie!

Zachorowalność w Polsce na raka szyjki macicy wynosi na 100 000 aż 15,49; kiedy w innych krajach europejskich jest nawet 3-krotnie niższa, np. Finlandia -  5,09; Włochy - 5,5; Szwajcaria - 6,11 (2010 r.). Standaryzowany współczynnik zgonów na 100 000 kobiet wynosi w Polsce aż 6,7; kiedy w innych krajach europejskich jest to nawet kilkakrotnie mniej: Włochy - 0,87; Finlandia - 1,23; Islandia - 1,39; Holandia- 1,68; Dania - 1,93; Francja - 1,8; Grecja - 2,0; Norwegia - 2,07; Szwecja - 2,07; Belgia - 2,22 (D. Cianciara, K. Dudzik, R. Rdzany, A. Dudzik, „Szczepienia przeciwko HPV w samorządowych programach zdrowotnych. Porównanie z programami szczepień w innych krajach”, Hygeia Public Health 2015, 50(1), s. 112-118). Wynikiem takiej sytuacji jest brak podjęcia w Polsce odpowiednich działań, które stosowane są w innych krajach europejskich.

Jedynym skutecznym rozwiązaniem problemu bardzo wysokiej zachorowalności i umieralności na raka szyjki macicy w Polsce jest wprowadzenie bezpłatnych szczepień przeciwko HPV. Szczepienia ochronne przeciwko HPV rekomendowane są przez  Światową Organizację Zdrowia (WHO) i wprowadzone zostały w większości krajów europejskich, z wyjątkiem Polski, pomimo tego, że w Polsce jest bardzo duża zachorowalność i umieralność na raka szyjki macicy, co trudno jest zrozumieć. Programy szczepień przeciwko HPV finansowane ze środków publicznych realizowane są aż w 23 krajach europejskich, tj. w: Austrii, Belgii, Bułgarii, Czechach, Danii, Finlandii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Holandii, Irlandii, Islandii, Lichtensteinie, Łotwie, Malcie, Niemczech, Norwegii, Portugalii, Słowenii, Szwecji, Węgrzech, Wielkiej Brytanii, Włoszech (D. Cianciara, K. Dudzik, R. Rdzany, A. Dudzik, „Szczepienia przeciwko HPV w samorządowych programach zdrowotnych. Porównanie z programami szczepień w innych krajach”, Hygeia Public Health 2015, 50(1), s. 112-118).

Tragedią jest to, że Polska stała się krajem, do którego przyjeżdżają lekarze z innych państw, aby zobaczyć zaawansowane stadium raka szyjki macicy.

 

W związku z powyższym kieruję do Pana Ministra następujące pytania:

 

  1. Czy Pan Minister dostrzega problem bardzo wysokiej, na tle innych krajów europejskich, zachorowalności i umieralności na raka szyjki macicy w Polsce, co świadczy o nieskuteczności podejmowanych działań w naszym kraju?
  2. Dlaczego pomimo jednoznacznego stanowiska Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) szczepienia przeciwko HPV nie są w Polsce objęte kalendarzem szczepień i nie są bezpłatne?
  3. Kiedy zostaną wprowadzone bezpłatne szczepienia w Polsce przeciwko rakowi szyjki macicy, aby kobiety w naszym kraju miały zapewnioną ochronę przed rakiem szyjki macicy na zbliżonych zasadach, jak kobiety w większości krajów europejskich?

 

            Wnoszę również o poinformowanie mnie o decyzjach, jakie Pan Minister podjął i podejmie w przedmiotowej sprawie.

 

 

                                                                                         Z poważaniem

 

 

                                                                                                  Lech Antoni Kołakowski

 

                                                                                                         Poseł na Sejm RP

 


Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama