Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 5 listopada 2024 18:37
Reklama

Święci wędrują ulicami łomżyńskiego osiedla

Święty Piotr wsparty na solidnej lasce pasterskiej, która była kiedyś konarem drzewa, nie od razu zajął miejsce na czele korowodu innych świętych, osób niosących relikwiarze i pozostałych wiernych. Najpierw przycupnął skromnie na schodkach. Zerkał na świętego Antoniego świętego Franciszka, świętą Faustynę, świętą Jadwigę. Kiedy już sformował się korowód Wszystkich Świętych ustawił się jednak ze swoim kosturem na czele. Z mamą i siostrą w pobliżu.
Święci wędrują ulicami łomżyńskiego osiedla

Święci, którzy w niedzielę zebrali się w kościele Krzyża Świętego, a potem z radością na twarzach i w sercach (pogoda już tego dnia skończyła z radością babiego lata) pomaszerowali do kościoła Bożego Ciała, w większości mają przed sobą jeszcze kilka lat szkoły podstawowej. Korowód czy Orszak  Wszystkich Świętych poprzedzający 1 listopada to inicjatywa obu parafii. Dlatego przy ołtarzu znaleźli się obaj proboszczowie – Andrzej Godlewski i Wojciech Nowacki. A razem z nimi proboszcz Czesław Pawlukiewicz, który przyjechał z Rosi w okolicach Grodna na Białorusi, zachwycił się  malutkimi świętymi  i ze wschodnią serdecznością zapraszał żeby „nie słuchać, a przyjechać i zobaczyć”. Był wśród wiernych także biskup Tadeusz Bronakowski.

- Bóg wzywa każdego z nas do świętości. Bez znaczenia czy jesteśmy starzy czy młodzi, wykształceni czy prości. Świętymi możemy być w naszej codzienności, bo świętość nie jest nieosiągalnym ideałem. Historia świata to w dużej mierze historia świętości. Młodzi ludzie swoją świętością mogą zatrzymać pochód zła na świecie – mówił biskup.

Jak wyjaśnia Paweł Karwowski, teolog, uroczystość Wszystkich Świętych sięga korzeniami IX wieku, kiedy Kościół w jednym dni zaczął oddawać cześć świętym, błogosławionym, znanym i anonimowym.

- To bardzo radosne święto i korowód jest tego pozytywnym przejawem – dodaje.

Dla Łomży i Ziemi Łomżyńskiej szczególnie bliskim świętym jest Jan Paweł II., który przebywał tu w 1991 roku. Są jednak w gronie błogosławionych także osoby pochodzące z Ziemi Łomżyńskiej: Marianna Biernacka, księża Michał Piaszczyński i Adam Bargielski. W przyszłym roku dołączy do nich kardynał Stefan Wyszyński, który źródeł swego powołania dopatrywał się w modlitwach w łomżyńskiej Katedrze.                                  



Podziel się
Oceń

Komentarze
Reklama