Jak wynika z relacji w mediach społecznościowych, kandydaci musieli wykazać się wiedzą oraz sprawnością fizyczną. Podobnie było zresztą podczas pierwszej tury kwalifikacji we wrześniu. Wówczas zgłosiło się nawet 246 kandydatów do zawodowej służby wojskowej w 18 Pułku Logistycznym. Dziękujemy za Waszą obecność! Rośniemy w siłę - podsumowuje nowa jednostka.
Tworzenie 18 Pułku Logistycznego w Łomży zostało oficjalnie i uroczyście ogłoszone 17 września na Starym Rynku w Łomży przez ministra obrony narodowej Mariusz Błaszczaka. Kluczowe rozstrzygnięcia zapadły jednak nawet wcześniej, gdy MON zdecydował o utworzeniu nowej, czwartej w strukturach Wojska Polskiego dywizji zmechanizowanej pod dowództwem generała Jarosława Gromadzińskiego. Otrzymała ona numer 18 nawiązujący do przedwojennych tradycji i do daty odzyskania niepodległości przez Polskę. Od niedawna ma także sztandar, patrona, którym został generał broni Tadeusz Buk oraz historyczny przydomek "Żelaznej Dywizji".
Nowoczesna struktura wielkich formacji wojskowych kładzie nacisk na techniczne i logistyczne zaplecze jednostek liniowych. Łomża ma w tej dziedzinie znakomite i wieloletnie tradycje. Bazą dla nowego pułku, który składać się będzie z batalionów; remontowego, transportowego i zabezpieczenia stały się zatem Warsztaty Techniczne Łomża. Dowódcą 18 Pułku Logistycznego jest od 17 września pułkownik Paweł Gałązka.
W Łomży najważniejszymi wydarzeniami dotyczącymi formowania pułku są kolejne etapy kwalifikacji, ale wiele się dzieje także w innych częściach "Żelaznej Dywizji". Służby prasowe regularnie informują np. o sukcesach żołnierzy w zawodach sportów walki, ale przede wszystkim w kształtowaniu nowej jakości w Wojsku Polskim. Generał Jarosław Gromadziński został niedawno wyróżniony nagrodą „Bursztyn Polskiej Gospodarki” za konsekwentne formowanie nowego związku taktycznego w ramach Programu Rozwoju Sił Zbrojnych, a tym samym wzmocnienie potencjału obronnego Polski na wschód od Wisły. Uroczysta gala odbyła się w ramach V Edycji Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego. Wśród uhonorowanych wyróżnionych znaleźli się m. in. również szef Ministerstwa Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak, minister cyfryzacji Marek Zagórski czy łomżyniak, prezes zarządu KGHM Marcin Chludziński.
A kolejne kwalifikacje do "Żelaznej Dywizji" już we wtorek, 29 października, w 1 Warszawskiej Brygadzie Pancernej w Warszawie.
Komentarze