Serce bardziej dostępne
Już za kilka dni łomżyńska Starówka stanie się jeszcze bardziej otwarta dla gości niż dotąd. Od 1 czerwca do 30 września parkowanie na Starym Rynku będzie bezpłatne, przybędzie kilka miejsc parkingowych. Otwarty zostanie również dla samochodów osobowych przejazd wokół placu.
Zmiany są odpowiedzią na postulaty środowiska przedsiębiorców prowadzących na Starówce sklepy, placówki usługowe i gastronomiczne. Prezydent Mariusz Chrzanowski wraz ze współpracownikami oraz Rada Miejska zdecydowali się – nie bez wątpliwości – na działanie, które ma poprawić dostępność historycznego centrum miasta, ożywić je.
- Zasadniczym celem jest promocja konkretnych przedsięwzięć biznesowych, sklepów, lokali, ale też całego miejsca, jakim jest Stary Rynek – podkreśla Artur Filipkowski, szef Grupy Medialnej Narew. - Dla osiągnięcia sukcesu niezbędne jest poprawianie wizualnej atrakcyjności naszej Starówki, aby po prostu chciało się tu przychodzić na zakupy, na spacer, na spotkania w gronie znajomych. Mam nadzieję, że te cztery miesiące będą wstępem do kolejnych działań, aby „serce naszego miasta” stawało się miejscem atrakcyjnym i niepowtarzalnym.
Nowe rozwiązania oznaczać będą dla miasta utratę kilkunastu tysięcy złotych dochodu z parkomatów, ale, jak tłumaczyli radni, warto podjąć ten „eksperyment”.
- Nie byłem wielkim zwolennikiem, zwłaszcza przywrócenia ruchu wokół głównej płyty Starego Rynku, która stała się już dobrym miejscem spacerowym, ale rzeczywiście mam nadzieję, że efektem będzie większe zainteresowanie Starówką ze strony przyjezdnych, ale także mieszkańców innych części Łomży – mówi Krzysztof Staniórski prowadzący przy Starym Rynku sklep „Pamiątki z Łomży”.
Uwaga, będzie inaczej!
Rozwiązania wchodzące w życie od 1 czerwca oznaczają nie tylko wyłączenie parkomatów na Starym Rynku, ale także szereg zmian w organizacji ruchu.
Przede wszystkim dotyczą one pasa ruchu wzdłuż pierzei zachodniej (po drugiej stronie placu patrząc od Ratusza), a zwłaszcza południowej (przy kamienicach „pod arkadami”). Otwarty zostanie tam 1 czerwca po godzinie 22, kiedy zakończą się imprezy związane z Dniem Dziecka, przejazd do ulicy Giełczyńskiej. Po pasie wyłożonym mniejszą kostką granitową, aby nie doszło do zniszczenia większych płyt, wydzielonym betonowymi donicami na kwiaty i z wylotem w Giełczyńską z obowiązkowym skrętem w prawo.
Wzdłuż pierzei zachodniej powstanie 7 dodatkowych miejsc parkingowych przy Infokiosku. Pojawi się także znak nakazu skrętu w lewo, we wspomniany nowy przejazd do Giełczyńskiej.
Nowy znak nakazujący odpowiedni kierunek poruszania się ustawiony zostanie także przy wyjeździe z parkingu przy Hali Targowej. Będzie można stamtąd wyjechać tylko w prawo, do ulicy Rządowej.
Najbardziej fundamentalną i brzemienną w skutki zmianą będzie ustawienie przy wjeździe na Stary Rynek z Rządowej znaku D-40 „Strefa zamieszkania” (a przy wyjeździe D-41 „Koniec strefy zamieszkania”).
Z przepisów dotyczących „Strefy zamieszkania” wynika m.in., że umieszczone tam urządzenia i rozwiązania wymuszające powolną jazdę (np. progi zwalniające) mogą nie być oznakowane znakami ostrzegawczymi. Szczególne zasady ruchu drogowego, o których mowa w definicji "strefy zamieszkania", to m.in; prawo pieszego do korzystania z całej szerokości drogi i pierwszeństwo przed pojazdami, możliwość korzystania z drogi przez dziecko w wieku do 7 lat, bez opieki osoby starszej, prędkość dopuszczalna pojazdu lub zespołu pojazdów w strefie zamieszkania wynosi 20 km/h, zakaz postoju w strefie zamieszkania w innym miejscu niż wyznaczone w tym celu.
Na tę zmianę powinni szczególnie zwrócić uwagę kierowcy korzystający z nowych rozwiązań na Starym Rynku. Muszą po prostu być potrójnie ostrożni i uważni i liczyć się z tym, że piesi, będą tam ważniejsi niż pojazdy i mogą wchodzić na pas ruchu w dowolnym miejscu. Dotyczy to także małych dzieci bez opieki dorosłych.
Reguły „Strefy zamieszkania” nie będą obowiązywać na ulicy wzdłuż pierzei wschodniej (przy Ratuszu) i północnej (za halą, fragment ulicy Rządowej).
A zatem zapraszamy na łomżyńską Starówkę! Bardziej otwartą, dostępną, atrakcyjną niż dotąd!
Fot.
Już na kilka dni przed wprowadzeniem zmian na Starym Rynku ekipy Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Łomży przystąpiły do prac przygotowawczych.
Komentarze