Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 6 stycznia 2025 00:09
Reklama

Mleko, walonki, taniec

Dobiega końca udział województwa podlaskiego na Wystawie Światowej Expo 2015 w Mediolanie. Światu nasz region zaprezentował się w Tygodniu Polski Wschodniej oraz Tygodniu Turystyki Polskiej.


Dobiega końca udział województwa podlaskiego na Wystawie Światowej Expo 2015 w Mediolanie. Światu nasz region zaprezentował się w Tygodniu Polski Wschodniej oraz Tygodniu Turystyki Polskiej.

- Jest to największe wydarzenie promocyjne, na którym możemy pokazać walory naszego województwa - zapowiadał marszałek województwa Mieczysław Baszko przed rozpoczęciem Expo. - Po raz pierwszy pokażemy, że nasze ekologiczne województwo jest zagłębiem mleczarskim.

Tematem przewodnim ekspozycji przygotowanych w Mediolanie przez niemal 150 państw i organizacji jest tym razem "Wyżywienie planety. Energia dla życia". Dlatego województwo pokazało swoje możliwości w przemyśle mleczarskim, żywności ekologicznej, czy np. zielarstwie, a kulinarne atrakcje przygotował znany mistrz kuchni Karol Okrasa. Jednym z głównych motywów była „Podlaska Rzeka Mleka”, czyli prezentacja sukcesów firm tej branży należących do największych i najlepszych w Polsce.

Wśród innych atrakcji regionu w Tygodniu Polski Wschodniej wykorzystane zostały także m.in. pokazy sztuki designu Małgorzaty Dmitruk (w tym np. unikalne walonki z kolorowych „pikseli” jak w logo województwa autorstwa Leona Tarasewicza), garncarstwa, mody, rękodzieła ludowego. 

Tydzień Turystyki Polskiej, kończący się 24 maja, odbywa się nie tylko w pawilonie polskim, ale także w jego otoczeniu oraz w centrum Mediolanu. W tzw. Strefie Aktywnej Przyrody Podlaskie prezentuje grę rowerową i warsztaty taneczne.

Jak poinformował portal Wrota Podlasia, większość kosztów udziału w Wystawie Expo ponosi Polska Agencja Inwestycji Zagranicznych (ok. 600 tys. zł) i Polska Organizacja Turystyczna (ok. 300 tys. zł). Województwo podlaskie wydało 80 tys. zł plus koszt filmów promocyjnych i ulotek - 140 tys. zł. Polski pawilon ma unikalną formę architektoniczną  „skrzynek na jabłka”, a na dachu rajski ogród. Stalową konstrukcję, na której się wspiera, wyprodukowała podlaska firma Ale Hale, a scenariusz stałej ekspozycji stworzyła Platige Image, której współzałożycielem i dyrektorem kreatywnym jest pochodzący z Białegostoku reżyser i animator Tomasz Bagiński.

 


Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama