Dwutygodniowe szkolenia zintegrowane są jedną z form szkoleń w jakich uczestniczą żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej. Każdy żołnierz WOT, raz w roku, musi je ukończyć. Najczęściej są one prowadzone na obiektach poligonowych.
Od 16 września - równolegle na poligonach w Nowej Dębie i w Orzyszu - ćwiczyli Terytorialsi z czterech pododdziałów brygady: 11 batalionu lekkiej piechoty w Białymstoku,12 batalionu lekkiej piechoty w Suwałkach, 14 batalionu lekkiej piechoty w Hajnówce oraz kompanii wsparcia.
Dzięki uprzejmości wykładowców z Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu podczas szkolenia używany był Laserowy System Strzelań (LSS). Składa się on ze wskaźników laserowych montowanych na etatowej broni oraz zespołu czujników umieszczanych na hełmach i specjalnych kamizelkach. Dzięki temu żołnierze ćwiczący epizody taktyczne, z wykorzystaniem ślepej amunicji, na bieżąco otrzymują informacje nie tylko o skuteczności "ognia", ale też liczbie rannych czy wręcz rodzaju odniesionych ran. Te dane są na bieżąco zbierane od wszystkich ćwiczących i zapisywane w programie umożliwiającym ich dokładną analizę.
W ten sposób, oprócz szkolenia strzeleckiego, sprawdzane są jednocześnie umiejętności z zakresu dowodzenia czy medycyny pola walki. System jest bardzo pomocnym narzędziem dla dowódców, ponieważ pozwala na gorąco przeprowadzić ocenę skuteczności działań (tzw. after-action review) i wyciągać wnioski przed przejściem do dalszego szkolenia.
Komentarze