Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 23 grudnia 2024 06:59
Reklama

Prezent dwudziestolecia. Pogotowie ratunkowe w Łomży zakupi nowe karetki - [VIDEO]

W czasie 20 lat mojej pracy w pogotowiu, takiego prezentu nie dostaliśmy - przyznał Mikołaj Czajkowski, lekarz, zastępca dyrektora Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Łomży. Jak dodał, WSPR w Łomży wygospodarowała w tym roku fundusze na zakup jednego nowego ambulansu. Tymczasem otrzymała po 400 tysięcy złotych na trzy kolejne. Dla jednego z nich bazą będzie łomżyńska stacja, a pozostałe dwa będą służyć wymagającym pomocy mieszkańcom Grajewa i Kolna.

Ministerialnej ekipie, która ogłaszała informację na dziedzińcu siedziby pogotowia w Łomży, towarzyszyli wojewoda Bohdan Paszkowski, posłowie Bernadeta Krynicka i Lech Antoni Kołakowski oraz wiceminister cyfryzacji i poseł Adam Andruszkiewicz. Urząd Marszałkowski reprezentował  Dominik Maślach, dyrektor Departamentu Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego (WSPR jest jednostką samorządu województwa).  

- Witam na spotkaniu, które będzie w zasadzie podpisaniem umów w ramach rządowego programu wymiany ambulansów, które są wykorzystywane w pogotowiach ratunkowych - zwrócił się  do mediów wojewoda Bohdan Paszkowski i zaprosił do mikrofonu wiceministra Janusza Cieszyńskiego.  

 

 

- Mam wielką przyjemność być w Łomży w związku z podpisaniem umów z rządowego programu wymiany ambulansów. 200 nowych karetek trafia do stacji ratownictwa na terenie całego kraju. Na ten cel  rząd premiera Mateusza Morawieckiego przeznaczył 80 milionów złotych. Wśród beneficjentów jest Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Łomży. Ambulanse, które służą w Łomży, Grajewie i Kolnie mają już po więcej niż 7 lat, a zatem najwyższy czas, aby zainwestować w ich wymianę. Chciałbym podziękować wszystkim, którzy byli zaangażowani  w doprowadzenie sprawy do finału. Przede wszystkim wojewodzie, który wraz z Podlaskim Urzędem Wojewódzkim, stanowi taki punkt koordynacyjny ratownictwa medycznego.

Szczególnie po zmianach wprowadzonych w kwietniu tego roku, gdy powstało w pełni państwowe ratownictwo medyczne. Zawsze mogliśmy liczyć  na szybką terminową i bardzo otwartą współpracę wojewody Bohdana Paszkowskiego. Nie  sposób też nie docenić lokalnych liderów. Poseł Bernadeta Krynicka, z którą pracowaliśmy przez całą kadencję w sejmowej Komisji Zdrowia; wiceminister Adam Andruszkiewicz, który szczególnie zabiegał o ambulans dla Grajewa, poseł Lech Antoni Kołakowski, który cały czas przypominał nam o potrzebach mieszkańców Łomży. Karetki służą przede wszystkim pacjentom, ale przy tej okazji nie sposób nie wspomnieć o tych, którzy stanowią serce całego systemu, czyli pracownikach zespołów ratownictwa medycznego. To są lekarze pielęgniarki, ratownicy medyczni, którzy każdego dnia w karetkach przemierzają wiele kilometrów.

Warto powiedzieć, że przeciętny ambulans w Polsce każdego roku realizuje 1500 wyjazdów. Mamy 3 miliony 200 tysięcy interwencji z udziałem karetki pogotowia rocznie w kraju. Jest absolutnym priorytetem rządu Prawa i Sprawiedliwości, aby w ramach programu wymiany ambulansów doprowadzić do tego, aby w systemie państwowego ratownictwa medycznego funkcjonował wyłącznie najnowszy i najlepszy sprzęt i tabor - oświadczył wiceminister Janusz Cieszyński.

Podpisane umów dotyczących funduszy dla Łomży i Grajewa (do Kolna wiceminister i towarzyszące mu osoby wybrały się oddzielnie) miało nowoczesny i ekologiczny charakter. Żadnych papierowych dokumentów, tylko tablet z pisakiem. Był jednak także akcent wizualny w postaci symbolicznych  wielkich czeków.

Za prezent serdecznie podziękowali w imieniu mieszkańców Ziemi Łomżyńskiej posłowie Bernadeta Krynicka i Lech Antoni Kołakowski Wyrazili też nadzieję, że program odnawiania taboru ratownictwa medycznego będzie kontynuowany.  


Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama