W wieku 80 lat zmarł w Łomży dr Wiesław Wenderlich. Niezwykły lekarz radiolog, wychowawca całych pokoleń łomżyńskich specjalistów w tej dziedzinie. A przy tym błyskotliwy publicysta, komentator rzeczywistości, nie tylko w sferze zdrowia.
Wiesław Wenderlich urodził się 11 maja 1939 roku w Siedlcach. Akademię Medyczną w Białymstoku ukończył w 1966 r. Pracował m. in. w Sokółce, Białymstoku, Olsztynie, ale to właśnie w murach łomżyńskiego szpitala spędził 25 lat, większość swego zawodowego życia.
Suchy bilans tych lat to:
- 1979 – 1982, starszy asystent w Pracowni RTG
- 1982- 2004, kierownik Zakładu Diagnostyki Obrazowej.
- 1988, rzecznik prasowy Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Łomży. Był również wieloletnim Przewodniczącym Rady Ordynatorów w szpitalu.
- 1989, powołany przez Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej na Członka Okręgowego Komisji Kontroli zawodowej w Białymstoku.
Dr Wiesław Wenderlich tytuł lekarza specjalisty w zakresie radiodiagnostyki uzyskał w 1974 r., a stopień naukowy doktora nauk medycznych w 1977 r. Utrzymywał bliskie więzi fachowe, naukowe i osobiste z Zakładem Radiologii AM W Białymstoku, z Zakładem Obrazowania Narządów WSZ w Białymstoku, był w stałym kontakcie z Krajowym Zespołem Specjalistów ds. Radiologii Medycyny Nuklearnej i Ultrasonografii.
W 2014 roku z okazji Jubileuszu 500-lecia szpitalnictwa na Ziemi Łomżyńskiej został wyróżniony odznaczeniem Ministra Zdrowia „Zasłużony dla Ochrony Zdrowia”.
Przypomnijmy materiał wideo:
W czasie swojej pracy na stanowisku Kierownika Zakładu Radiologii Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego, którego był organizatorem dał się poznać jako doskonały fachowiec, wychowawca młodego pokolenia radiologów, a jednocześnie człowiek koleżeński, służący radą i pomocą w każdej potrzebie.
Pod jego kierownictwem uzyskało w Łomży specjalizację kilkunastu lekarzy radiologów, zorganizowano i wyposażono w sprzęt Pracownię RTG przy ul. Szosa Zambrowska, Pracownię RTG przy Oddziale Chorób Płuc, Pracownię Ultrasonograficzną, Zakład Diagnostyki Obrazowej w nowym Szpitalu przy Al. Piłsudskiego.
- Wyrażamy uznanie dla jego doświadczenia, wysokich kompetencji, które umiejętnie wykorzystywał na stanowisku pracy, umiejętności kierowania zespołem, a także zwykłą ludzkiej życzliwości, którą okazywał ludziom cierpiącym. Jego zasługi dla łomżyńskiej radiologii, ale też nieprzeciętne poczucie humoru, atmosfera, którą roztaczał, uczyniły z Niego niezapomnianą postać. Pokolenie, które wykształcił i ci, którzy z Nim współpracowali na pewno nie zapomną Jego wkładu w historię naszego szpitala – pisze dyrekcja Szpitala Wojewódzkiego im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Łomży.
Daty, liczby, nazwy, funkcje objaśniają tylko w małym stopniu dlaczego Wiesław Wenderlich pozostanie we wspomnieniach. Ci, którzy go znali, twierdzą, że jeszcze nie została wynaleziona maszyna radiologiczna, która potrafiłaby wykryć jakie miał w sobie pokłady wiedzy, życzliwości, przyjaźni, poczucia humoru…
Komentarze