Piotr Soroczyński, Krajowa Izba Gospodarcza: - Człowiek się liczy jako podstawa wszystkich inwestycji. Doszliśmy do wniosku, że Łomża może się pochwalić i zaproponować inwestorom dużo ludzi gotowych do pracy, dobrze wykształconych, mocno zmotywowanych. Główny obecnie problem wielu inwestorów, którzy nawet poważne środki są gotowi wyasygnować na nowe miejsca pracy, to obawa że później tych nowoczesnych miejsc pracy nie będą w stanie obsadzić fachową kadrą. Łomża stwarza gwarancje, że tych pracowników zapewni, a oni dadzą pożytek swoim firmom – stwierdził.
Marcin Fabianowicz, Polska Agencja Inwestycji i Handlu: - Powstaje infrastruktura, która - mam nadzieję - w najbliższym czasie przyciągnie inwestorów. Samorząd powinien być aktywny w poszukiwaniu inwestorów, ale też przygotowywać odpowiednie tereny Będziemy wtedy jako Agencja mogli ich przywieźć i przekonywać do tej części Polski. Potencjał to jest.
Mikołaj Różycki, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości: - Na co dzień pracujemy z przedstawicielami sektora MŚP i mamy fantastyczne przykłady z powiatu łomżyńskiego czy z Łomży. Nowe produkty, wiele firm eksportuje, jeszcze więcej planuje inwestycje, Park Przemysłowy jest aktywny w dziedzinie start-upów czyli nowych spółek technologicznych. Powstają drogi, jest szansa na kolej. Jest dobra współpraca instytucjonalna i z innymi samorządami. Potrzebny jest jeszcze czas i cierpliwość. Tego państwu życzę.
Do uczestników ze środowisk gospodarczych dyplomatycznych i krajowych skierowane były także promocyjna prezentacja przedstawiona przez zastępcę prezydenta Łomży Andrzeja Garlickiego oraz sesje „prezentacji błyskawicznych” łomżyńskich firm i instytucji. Goście mogli się m. in dowiedzieć, że Łomża ma rozbudowany system zachęt i ulg dla inwestorów, „najbardziej intensywny model pomocy regionalnej w Polsce”, uczelnie współdziałające z gospodarką, nadal relatywnie niższe koszty pracy.
- Radcy handlowi z ambasad byli zachwyceni prezentacjami naszych firm: produktami, innowacjami, technologiami, które stąd wyrastają, mimo że w warunkach pewnego wykluczenia komunikacyjnego i innych niekorzystnych zjawisk, ich rozwój wymagał wielkiej determinacji przedsiębiorców – podsumował Andrzej Garlicki.
Podbój serc zagranicznych gości konferencji Invest in Łomża, dokonywał się także według klasycznego powiedzenia: przez żołądek. W kuluarach zaprezentowały się ze swoim wyrobami m. in. firma Szarłat czy OSM Piątnica. Furorę robiły też pierogi, babka ziemniaczana i przekąski przygotowane przez uczniów gastronomicznej części Zespołu Szkół Weterynaryjnych i Ogólnokształcących w Łomży.
- Delicious (wyśmienite) – mówiła pałaszując pierogi przedstawicielka ambasady Panamy do swoje koleżanki
Łomża ma dobry czas – podkreślało wielu uczestników. W całej układance mającej stworzyć gospodarczy pejzaż miasta wiele elementów jest już na miejscu. Kadry, tereny, edukacja. Gdy uzupełni to dobry system komunikacyjny, miasto i region oddalone od stolicy o godzinę jazdy, będą mogły ogłosić jeszcze wyraźniej: Zapraszamy.
***
Organizatorami wydarzenia, które określane było jako „wstęp” do wielkiego Wschodniego Kongresu Gospodarczego w Białymstoku był Urząd Miejski w Łomży wspólnie z PWSIiP. Patronatem objęli konferencję Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju. Polska Agencja Inwestycji i Handlu Krajowa Izba Gospodarcza, a partnerami byli Agencja Rozwoju Przemysłu oraz Bank Gospodarstwa Krajowego.
Działanie było współfinansowane ze środków Funduszu Spójności z Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna 2014 - 2020
Komentarze