Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 16:30
Reklama dotacje rpo

Polska dla Pokoleń. Jaką przyszłość wybierzesz? - debata dzisiaj w Łomży

WWF Polska i Eko-Unia, w ramach projektu Ekopatrioci, serdecznie zaprasza na ogólnopolski przedwyborczy cykl debat pt. „Polska dla Pokoleń. Jaką przyszłość wybierzesz?” z udziałem polityków różnych opcji z największych partii politycznych oraz lokalnych liderów opinii. Debatom towarzyszy pokaz filmu Adama Dzienisa “Ludzka energia” o ruchu wspólnot energetycznych w Europie.
Polska dla Pokoleń. Jaką przyszłość wybierzesz? - debata dzisiaj w Łomży

Film zakwalifikował się do konkursów na ponad 20 międzynarodowych festiwalach i zdobył do tej pory 5 nagród m.in. Najlepszy Film na Colorado International Activism Film Festiwal, Honorable Mention Humanitarian Award 2018 i Award of Merit na Accolade Global Film Competition w USA, Nagrodę Uznania w kategorii Najlepszy Liberation/Social Justice/Protest Film na Impact Docs Awards w USA a także za Najlepsze Zdjęcia na Alternative Film Festival w Kanadzie.

Jakie są profity cyrkularnej ekonomii? Jak współpracować z rządami w tej materii? Co by się stało, gdyby zamiast trwonić pieniądze na przestarzałe myślenie i technologie, wydać je wspólnie na budowę małych, rozproszonych elektrowni wiatrowych, słonecznych czy biogazowni - produkujących energię, którą sami będziemy konsumować? W tego typu odpowiedzialne podejście i zrównoważoną energię uwierzyło w Europie ponad 2500 spółdzielni. Dokument z humorem przedstawia przekrój sprawdzonych, ale nieznanych polskiemu widzowi rozwiązań.

 

„Human Energy" to pierwszy film o spółdzielniach czy inaczej – kooperatywach lub wspólnotach energetycznych w Europie zrealizowany na tak szeroką skalę. Powstawał przez 3 lata. Z opowieści kilkudziesięciu ludzi z 12 krajów Europy (Anglia, Belgia, Chorwacja, Dania, Grecja, Hiszpania, Holandia, Francja, Niemcy, Polska, Portugalia, Włochy) powstała nowoczesna kronika, która odważnie przełamuje stereotypowe ujęcie szukania winnych za zmiany klimatyczne. W zaskakujący sposób zagadnienia ekonomii, geopolityki i energetyki dodatkowo przybliża kilkunastu wybitnych uczonych m.in. prof. Vincenzo Balzani z Uniwersytetu w Bolonii, prof. Brian Vad Mathiesen z Uniwersytetu Aalborg w Danii, czy francuski pionier energetyki nuklearnej, dr Bernard Laponche. „Human Energy” jest filmem dla WSZYSTKICH, szczególnie dla tych, których w ogóle nie obchodzą energia i zmiany klimatu.

*

Mniej więcej od początku II dekady XXI wieku Europa przeżywa renesans kooperatyw energetycznych z różną częstotliwością w różnych krajach. Według REScoop.eu jest ich ponad 2500 w Europie. Zazwyczaj zaczyna się od zebrania grupy znajomych, sąsiadów, którzy chcą zbudować wspólną instalację i czerpać z niej energię i korzyści finansowe dla swoich członków. Jedna z nielicznych spółdzielni w Hiszpanii - Som Energia, w 8 lat od powstania ma ponad 58 tysięcy członków. Natomiast według naukowców z Uniwersytetu Leuphana, w Niemczech do tej pory zostało założonych 1024 spółdzielni energetycznych. W Anglii w 2015 r. funkcjonowały 222 organizacje typu spółdzielczego, z czego Co-operative Energy pod koniec 2018 roku miała ponad 330 tysięcy klientów. W Polsce zjawisko inicjatyw społecznych OZE jest prawie w ogóle niespotykane, pomimo, że mamy długą tradycję spółdzielczości z początku XIX w. - w postaci Hrubieszowskiego Towarzystwa Wzajemnego Ratowania się w Nieszczęściach, założonego przez księdza Stanisława Staszica w 1816 r.. W okresie międzywojennym co piąty Polak należał do jakiejś spółdzielni.

Obok tego filmu nie da się przejść obojętnie. Jest zarówno humorystyczny co niewygodny. Mówi między innymi o łamaniu monopolu energetycznego przez zwykłego człowieka. Tematy bezpieczeństwa energetycznego, jak budować wspólnotę lokalną, jak zarabiać na odnawialnych źródłach energii już nie są tematami zarezerwowanymi dla elit.

 

 

 


 

 



Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama