Dalsza część uroczystości odbyła się już na Starym Rynku. Przemaszerowały pododdziały, w tym kompania honorowa batalionu dowództwa 18 dywizji z Siedlec Rozbrzmiał hymn Polski, a na maszt wzniosła się biało-czerwona flaga. Przedstawione zostały oficjalne dokumenty związane z formowaniem 18 pułku logistycznego w Łomży. Potem głos zabrał minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Rozpoczął od przypomnienia wydarzeń związanych z datą uroczystości.
- 80 lat temu Rosja Sowiecka napadła na Polskę, w czasie gdy nasz kraj bronił się przed napaścią Niemiec. Doszło do czwartego rozbioru Polski. Okupacja niemiecka i sowiecka metodami nie różniły się od siebie. Z jednej strony łapanki i obozy koncentracyjne, z drugiej - wywózki i łagry. W obu totalitarnych państwach mordowano Polaków tylko dlatego, że byli Polakami, a więc doszło do ludobójstwa. Jakie wnioski możemy teraz w związku z tym formułować? Otóż takie, że o bezpieczeństwo Ojczyzny trzeba dbać. I to robi rząd Prawa i Sprawiedliwości, rząd premiera Mateusza Morawieckiego. Naprawiamy błędy koalicji Po - PSL. Zdecydowałem o powołaniu 18 dywizji zmechanizowanej. "Żelaznej Dywizji", która opiera swoją tradycję właśnie na funkcjonującej przed II wojną i 18 dywizji piechoty w Łomży. A więc Wojsko Polskie wraca do Łomży! - mówił szef resortu obrony.
Jak wyjaśnił, 18 dywizja składa się z trzech brygad: 21 Brygady Strzelców Podhalańskich, 1 Warszawskiej Brygady Pancernej oraz Brygady Zmechanizowanej.
- Ale, żeby żołnierze tej w dywizji mogli funkcjonować sprawnie i skutecznie, muszą mieć wsparcie logistyczne To jest zadanie, które stawiam przed żołnierzami 18 pułku z siedzibą tu, w Łomży. To niezwykle ważne wydarzenie dla przyszłości miasta i Ziemi Łomżyńskiej. Liczę, że mieszkańcy Ziemi Łomżyńskiej tak bardzo patriotycznie nastawieni, będą wstępować do Wojska Polskiego. Liczę, że zarówno 18 pułk logistyczny jak i cala dywizja będą się odznaczały liczebnością Polska może się rozwijać tylko wtedy, gdy będzie bezpieczna. Wojsko polskie musi być i będzie liczniejsze Pułk będzie się rozwijał i to będzie także impuls o charakterze gospodarczym. Cieszę się, że wojsko polskie do Łomży wraca, liczniejsze i coraz lepiej przygotowane by stać na straży bezpieczeństwa ojczyzny - dodał minister Mariusz Błaszczak.
Zgodnie z jego decyzją z 29 kwietnia tego roku, tworzenie 18 pułku w Łomży rozpoczyna się właśnie teraz. Jako zakończenie tego procesu wskazana została data 31 grudnia 2022 roku. Wtedy to jednostka "w kompleksie wojskowym" przy alei Legionów w Łomży na bazie istniejących już tam warsztatów technicznych oraz w drugim "kompleksie wojskowym" w Białej Podlaskiej, ma osiągnąć stan około 650 oficerów, podoficerów i żołnierzy. Będzie zatrudniać także pracowników cywilnych.
Komentarze