Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 5 stycznia 2025 23:56
Reklama

Edukacja patriotyczna w Bursie Szkolnej Nr 1 w Łomży

„Szlakiem Powstania Warszawskiego” to nazwa projektu, który od marca tego roku realizujemy w Bursie Szkolnej Nr 1 w Łomży. Mottem naszego przedsięwzięcia stały się się słowa księdza kardynała Stefana Wyszyńskiego: „Nic z dziejów narodu, co raz miało miejsce, wymazać się nie da”.

„Szlakiem Powstania Warszawskiego” to nazwa projektu, który od marca tego roku realizujemy w Bursie Szkolnej Nr 1 w Łomży. Mottem naszego przedsięwzięcia stały się się słowa księdza kardynała Stefana Wyszyńskiego: „Nic z dziejów narodu, co raz miało miejsce, wymazać się nie da”.   

GALERIA ZDJĘĆ                                                                              

Głównym celem, jaki nam przyświeca,  jest rozpowszechnianie oraz utrwalanie wartości i postaw patriotycznych wśród młodzieży mieszkającej w Bursie. Nasze działania rozpoczęliśmy od przygotowania przez młodzież plakatów. Na ich  motyw przewodni wybraliśmy „Mały sabotaż”, czyli akcje konspiracyjnej organizacji „Wawer” w okupowanej Warszawie. Na zakończenie tego zadania w świetlicy Bursy została zorganizowana wystawa stworzonych przez uczestników prac plastycznych, którą z przyjemnością obejrzeli mieszkańcy i pracownicy Bursy. Ekspozycja stała się także doskonałą scenografią kolejnych wydarzeń  przewidzianych w  harmonogramie projektu, takich jak: „Wieczór poezji i muzyki powstańczej”, „Wieczór patriotyczny o Ludziach Wolności” z wystawą książek i zdjęć o poświęconych okupacyjnej rzeczywistości, projekcja filmów dotyczących Powstania Warszawskiego - „Miasto 44”  oraz „Zdobyć miasto”.

Ważnym wydarzeniem była kwietniowa wyprawa do Warszawy. Wędrując szlakiem Powstania Warszawskiego i odwiedzając Miejsca Pamięci Narodowej, przypominaliśmy wychowankom naszej Bursy jeden z najtragiczniejszych rozdziałów historii Polski oraz oddawaliśmy hołd Bohaterom, którzy walczyli o wolność Ojczyzny i poświęcali swe życie w imię najwyższych wartości, wyrażonych słowami: Bóg - Honor - Ojczyzna. Wiele z tych postaci zasłużonych w walce, miało związki z Ziemią Łomżyńską. O nich szczególnie przypominaliśmy podczas uroczystości patriotycznych w Bursie.

     Głównym elementem wycieczki do stolicy było zwiedzanie Muzeum Powstania Warszawskiego. Młodzież obejrzała film „Miasto ruin” oraz odwiedziła Miejsca Pamięci: Pomnik Powstania Warszawskiego i Pomnik Małego Powstańca. Złożyła kwiaty i zapaliła znicze na Kwaterach Bohaterów na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Zwiedziliśmy również Muzeum Miejsce Pamięci, na Cmentarzu Wojennym w Palmirach oddaliśmy cześć i hołd pomordowanym przez niemieckiego okupanta w latach 1939 -1943. Złożyliśmy kwiaty i zapaliliśmy znicz przy grobie błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki oraz zwiedziliśmy Muzeum poświęcone jego osobie.

      W zrealizowaniu tak bogatego programu wycieczki bardzo pomogła nam Pani Teodozja Wróblewska, przyjaciółka Pani Janiny  Czaplińskiej ps. „ Aleksandra” (uczestniczka Powstania Warszawskiego), która z ogromną życzliwością nas oprowadzała, za co jesteśmy jej bardzo wdzięczni. Podczas wycieczki nakręcony został film, który młodzież  z zainteresowaniem obejrzała.

W połowie maja  przygotowaliśmy kolejny punkt naszego projektu - debatę  „Czy Powstanie Warszawskie było potrzebne?”. Gościem naszej Bursy był prof. dr hab. Krzysztof Sychowicz. Jego prelekcji na temat Powstania Warszawskiego i wszelkich aspektów mających wpływ na podjęcie walki zbrojnej przez powstańców z zainteresowaniem wysłuchali podopieczni i pracownicy Bursy. Mogliśmy poznać fakty, o których nieczęsto się mówi, a są ogromnie ważne dla historii naszego narodu. Profesor Krzysztof Sychowicz zaprosił uczestników spotkania do dyskusji na temat niezwykle symbolicznego i tragicznego wydarzenia naszej historii, jakim było Powstanie Warszawskie. Okazało się, że młodzież uznaje słuszność podjęcia walki zbrojnej przez powstańców.

 -  Powstanie Warszawskie było potrzebne, powstańcy chcieli pokazać całemu światu, że Polska nie zginęła, że istnieje, że zdolna jest do walki, Powstanie Warszawskie mimo klęski stało się przykładem walki o niepodległość i suwerenność - stwierdziła wychowanka Bursy Paulina Matejkowska, uczestniczka debaty.

Na zakończenie spotkania prof. Krzysztof Sychowicz podkreślił, że historia nie musi być nudna  i zachęcał młodzież do ciągłego pogłębiania wiedzy.

        Powstanie Warszawskie, to temat bardzo rozległy i trudny, niemniej każdy Polak powinien poszerzać swoją wiedzę w tej dziedzinie. My, poprzez nasze działania czcimy pamięć Bohaterów, którzy byli gotowi oddać swoje życie za to, byśmy mogli żyć w wolnym kraju. 

Zakończeniem naszego przedsięwzięcia będzie wycieczka 27 mają do Miejsc Pamięci w Jedwabnem, Przytułach i Jeziorku. Oddamy hołd i zapalimy znicze pamięci  Żołnierzom AK, Sybirakom i Ofiarom wojny.

 Autor i koordynator projektu - Urszula Przesław, wychowawca i opiekun koła historycznego w Bursie Szkolnej Nr 1 w Łomży.

Realizacja zadań tematycznych projektu –  Anna Janewicz, Jolanta Lubak, Barbara Szrajber, Lucyna Stpiczyńska, wychowawcy Bursy Szkolnej Nr 1 w Łomży.

 Projekt współfinansowany ze środków publicznych na realizację zadań w sferze Kultura 2015, środków Społeczno - Oświatowego Stowarzyszenia „Horyzonty” i wpłat wychowanków Bursy Szkolnej Nr 1 w Łomży.

Opracowała:Urszula Przesław


Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama