Do konieczności wykorzystywania BSP przekonał żołnierzy WOT ich udział w działaniach kryzysowych w maju i czerwcu, a także zaangażowanie formacji w liczne akcje poszukiwawcze (trzynaście od 2018 roku, w tym dwie na Podlasiu)
Prowadzenia rozpoznania z powietrza są też klasycznym przykładem tzw. kompetencji podwójnego zastosowania: na wojnę, ale i na kryzys czasów pokoju. Na dodatek, działalność kryzysowa spowoduje wzrost umiejętności przydatnych w czasie działań bojowych.
Operatorzy z 1PBOT będą realizować pierwsze samodzielne loty szkolne z wykorzystaniem Powietrznych FlyEye. Zanim żołnierze rozpoczęli zajęcia praktyczne z bezzałogowcami, uczestniczyli w szkoleniu zorganizowanym przez producenta - firmę WB Electronics oraz w kursach prowadzonych w Lotniczej Akademii Wojskowej w Dęblinie. W szkoleniu brali udział także żołnierze z brygad OT na Lubelszczyźnie i Podkarpaciu.
FlyEye to BSP bliskiego zasięgu klasy mini, zaprojektowany do prowadzenia powietrznych działań obserwacyjnych, trudnych, bądź też niemożliwych do zrealizowania przy pomocy innych środków rozpoznania. Bezzałogowce posiadają głowice obserwacyjne dzienno - nocne.
W 1 Podlaskiej Brygady OT znajduje się zestaw BSP FlyEye złożony z czterech platform powietrznych (samolotów). FlyEye to, po amunicji krążącej Warmate, drugi rodzaj bezzałogowców będący na wyposażeniu WOT.
Komentarze