Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 23 grudnia 2024 02:54
Reklama

Ruszyła kampania na rzecz bezpieczeństwa osób starszych w Łomży [VIDEO i FOTO]

Przemoc domowa wobec osób starszych, schorowanych i niepełnosprawnych, ale i problem zaginięć osób w podeszłym wieku, są istotną kwestią bezpieczeństwa społecznego. Edukacja i rozpowszechnianie informacji o problemach związanych z bezpieczeństwem seniorów ma priorytetowe znaczenie w przeciwdziałaniu takim zdarzeniom.

Jak informuje Policja, w Łomży zainaugurowana została KAMPANIA NA RZECZ BEZPIECZEŃSTWA OSÓB STARSZYCH. W jej trakcie poruszana jest tematyka przemocy domowej wobec seniorów ale także problematyka zaginięć i przestepstw popełnianych metodą na tak zwanego "wnuczka". Kampania została przygotowana przez policjantów z Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Bialymstoku we współpracy z Grupą Ratowniczą Stowarzyszenia Pomocy Rodzinom „Nadzieja” w Łomży, Oddziałem Wojewódzkim w Białymstoku Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków, Nadleśnictwem Łomża i Komendą Miejską Policji w Łomży. Konferencja zorganizowana została w ramach wojewódzkiego programu profilaktycznego „poMOC, a nie przeMOC!”, a także projektu „Senior Alert”. 

W trakcie trwania inauguracyjnej konferencji głos zabrał Sekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnetrznych i Administracji Jarosław Zieliński, który podkreślił istotę podejmowania wszelkich działań mających na celu zapewnienie bezpieczeństwa na różnych płaszczyznach seniorom. Z kolei Komendant Wojewódzki Policji w Białymstoku nadinspektor Daniel Kołnierowicz podkreślał wagę przekazu informacji o zagrożeniach wobec osób starszych. Szef podlaskich policjantów odebrał również  z rąk biskupa Tadeusza Bronakowskiegiego i księdza Radosława Kubła podziękowania za zaangażowanie wszystkich policjantów w szereg działań mających na celu zwiększanie bezpieczeństwa seniorów. Problematykę i cel kampanii przedstawili ksiądz Radosław Kubeł Prezes Stowarzyszenia Pomocy Rodzinom "Nadzieja" i Naczelnik Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku podinspektor Maciej Zakrzewski.

Celem zainaugurowanej kampanii jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na problem występujących z różnych przyczyn zaginięć osób dorosłych, starszych. Każde z nich ma swój indywidualny charakter i przebieg. Najczęściej z powodu zaników pamięci, wystąpienia nagłych zaburzeń psychicznych, wypadków, zasłabnięć. Zdarzają się także przyczyny związane ze świadomym zerwaniem kontaktu z osobami bliskimi. Jedne z najtrudniejszych przypadków zaginięć dotyczą natomiast osób w podeszłym wieku, które pozostawione same sobie giną bez wieści. Zapobieganie przemocy w rodzinie wobec osób starszych jest szczególnie istotnym zagadnieniem w społeczeństwie, a ochrona seniorów przed przemocą należy do Powszechnych Praw Człowieka.

 



Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama