Było to miejsce szczególne. Mieszkańcy grzebali tam poległych w walkach w tym rejonie nie czyniąc żadnych rozróżnień. Jak się okazało po dokładniejszych badaniach, pochowani zostali tam żołnierze armii carskiej z I wojny światowej, polscy ochotnicy, którzy zgłosili się do wojska, aby walczyć z bolszewikami w 1920 roku i wreszcie polscy obrońcy linii Narwi z września 1939 roku. Symboliczne pogrzeby szczątków dwóch pierwszych grup odbyły się już wcześniej. Żołnierze września – anonimowi, niestety – znaleźli swoje ostatnie miejsce spoczynku 80 lat po wojnie.
Uroczystość pogrzebową w Dolinie Pamięci, w miejscu dawnego cmentarza wojskowego, poprzedziła msza w świątyni Miłosierdzia Bożego celebrowana przez księdza infułata Jana Sołowianiuka i proboszcza Jerzego Abramowicza. Potem niewielkie trumny w asyście kompanii reprezentacyjnej 18 pułku rozpoznawczego zostały przeniesione z kościoła na miejsce pochówku.
Udział w ceremonii wzięli m.in. posłowie Bernadeta Krynicka i Lech Antoni Kołakowski, przedstawiciele samorządów miasta i powiatu łomżyńskiego, służb mundurowych, weteranów. List od premiera Mateusza Morawieckiego odczytał Piotr Modzelewski, zastępca komendanta głównego OHP.
Uroczystość zakończyła salwa honorowa kompanii reprezentacyjnej oraz Apel Pamięci przywołujący bohaterów wojny - polskich i łomżyńskich,
Komentarze