Tradycyjnie regionalny finał prestiżowego konkursu, którego krajowa kulminacja odbywa się w Pałacu Prezydenckim w Warszawie, organizuje Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie wspólnie ze Stowarzyszeniem „Agro-Biznes Klub”. Tym razem finaliści i goście, czyli m. in. przedstawiciele rządu, parlamentarzyści, władze województwa, przedstawiciele administracji rządowej i samorządowej zaproszeni zostali do dworku w Kuczynie (gm. Klukowo).
Zarząd Województwa Podlaskiego reprezentował Stanisław Derehajło, Wicemarszałek Województwa Podlaskiego.
- To, co najważniejsze w tym konkursie, to pokazanie dobrych praktyk – podkreślał gratulując finalistom konkursu. – To pokazanie sąsiadom, że można, że da się i że prowadząc tradycyjne gospodarstwo rolne, ale sięgając przy tym po wiedzę, naukę można razem budować nowoczesną przyszłość Polski.
Jak relacjonuje portal Wrota Podlasia, wicemarszałek podczas uroczystości nie tylko wręczał nagrody, jedną również otrzymał. Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego zdecydował bowiem o uhonorowaniu statuetką "Wigora" - przyznawaną przez PODR osobom szczególnie zaangażowanym w rozwój rolnictwa w regionie - Artura Kosickiego, Marszałka Województwa Podlaskiego. W imieniu marszałka odebrał ją wicemarszałek Stanisław Derehajło.
Tytuł na urodziny
PODR Szepietowo uczestniczy w organizacji konkursu Agroliga od 1994 roku i co roku wyłania liderów podlaskiego agrobiznesu w kategorii gospodarstwa rolne i przedsiębiorstwa. W tym roku o najwyższe laury ubiegało się osiem gospodarstw i cztery firmy. Komisja konkursowa dokonując wyboru brała pod uwagę m.in.: sposób organizacji produkcji, zastosowane technologie, posiadane certyfikaty, potencjał produkcyjny, efektywność oraz relacje ze społecznością lokalną.
Mistrzem wojewódzkim Agroligi 2019 została firma SaMASZ Sp. z o.o. - W tym roku firma obchodzi jubileusz 35 istnienia – mówił Maciej Stolarski, wiceprezes zarządu spółki. - Mój ojciec, gdy ją zakładał nawet nie śnił o tym, że znajdziemy się w tym miejscu rozwoju firmy. Bardzo dziękuje za docenienie naszych działań i obiecuje, że powalczymy o tytuł krajowy.
Do Mistrza potrzebny jest upór
Mistrzowie w kategorii Rolnicy - Agata i Cezary Kosińscy, na uroczystość przyjechali z synem Maksem i silnym przekonaniem, że mistrzowski tytuł, to skutek uporu i odwagi. – Trzeba mieć pomysł na życie na wsi i uparcie go realizować – mówiła nam Agata Kosińska. – To nie jest proste życie, bo rolnik często musi być i księgowym, i prezesem, a w naszym przypadku i lekarzem weterynarii. Jeśli jednak wierzymy w to, co robimy, w nasz pomysł, to przede wszystkim nie wolno bać się ryzyka.
- I trzeba też mieć taką żonę - dodał z uśmiechem Cezary Kosiński.
Mistrzowie województwa będą reprezentować Podlaskie w krajowym konkursie, którego finałem będzie wręczenie tytułów Krajowego Mistrza Agroligi 2019 przez Prezydenta RP w Warszawie.
Wizytówki Mistrzów Agroligi.
Agata i Cezary Kosińscy, Chrołowice, gm. Drohiczyn – Mistrz Agroligii w kat. Rolnicy - przed 30 laty przejęli od rodziców niewielkie gospodarstwo. Przez lata je rozwijali i wprowadzali nowe kierunki. Obecna produkcja to drobiarstwo: roczna sprzedaż 540 tys. szt brojlerów kurzych (tj. ok. 1700 ton żywca drobiowego) oraz hodowla ok. 7 tys. kur niosek reprodukcyjnych ras ogólnoużytkowych. Dodatkowo uprawiają warzywa gruntowe, zboża i rzepak ozimy - produkcja całkowicie towarowa. Prowadzą też działalność pozarolniczą - przez własny sklep sprzedają hurtowo i detalicznie wyprodukowane warzywa i inne produkty żywnościowe nieprzetworzone. Działają na terenie Podlaskiego Centrum Rolno-Towarowego S.A. w Białymstoku.
SaMASZ Sp. z o.o. - Zabłudów - jeden z największych w Polsce i liczący się na świecie producent maszyn rolniczych i komunalnych. Eksport odbywa się do ponad 50 krajów a na terenie Polski sieć dilerską tworzy ponad 60 firm handlowych. Obecnie firma mieści się w nowo wybudowanej fabryce w Zabłudowie: hala produkcyjna, biurowiec, ośrodek Badawczo-Rozwojowy, własna oczyszczalnia ścieków i pola doświadczalne. Zatrudnia ok. 800 osób. W 2015 roku firma ustanowiła rekord Guinnessa zestawem kosiarek MegaCUT kosząc 96,2 ha łąk w 8 godzin.
Laureaci
Rolnicy:
Agata i Cezary Kosińscy, Chrołowice, gm. Drohiczyn – Mistrz Agroligi;
Delicja Pieczulis, Sankury (gm. Puńsk) – wicemistrz Agroligi;
Emilia i Rafał Morusiewiczowie. Małe Raczki, gm. Raczki
Anna i Piotr Majewscy, Brzozowo Kolonia, gm. Dąbrowa Białostocka
Małgorzata i Krzysztof Wojtach, Szpakowo, gm. Jaświły
Justyna i Daniel Dominikowscy, Ratowo Stare, gm. Śniadowo
Anna i Łukasz, Danuta i Stanisław Przyborowscy, Koniecki Roztroszewo, gm. Szczuczyn
Tomasz Milanowski, Żarnowo Pierwsze, gm. Augustów
Firmy:
SaMASZ Sp. z o.o., Zabłudów, Prezes Zarządu Antoni Stolarski, Mistrz Agroligi;
M. Kraszewscy Sp. J., Szepietowo Janówka, Szepietowo, - Wicemistrz Agroligi;
Sery z Puszczy Białowieskiej -Adam Lewczuk, Hajnówka
BielAgro Centrum Rolno-Ogrodnicze - Sławomir Ostaszewski, Bielsk Podlaski.
Komentarze