Odsłonięcie muralu planowane jest na początku września podczas łomżyńskich obchodów 80. rocznicy wybuchu największego konfliktu zbrojnego w historii świata – informuje Urząd Miejski.
Polowa 11 to jeden z bloków Łomżyńskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, której wkładem w przedsięwzięcie jest bezpłatne użyczenie przestrzeni dla artystów. Przede wszystkim dla Rafała Roskowińskiego, autora projektu i twórcy dotychczasowych murali w Łomży. Ujęta z profilu twarz polskiego żołnierza z września 1939 roku utrzymana będzie w podobnej tonacji kolorystycznej, co istniejące już przestrzenne obrazy.
- Dumna i odważna twarz piechura zakomponowana jest tak, aby profil działał monumentalnie, a zarazem nieco odkłamywał mit peerelowskiej propagandy, że jakoby polska armia była zacofana i słabo uzbrojona, gdyż hełm WZ 31 "Salamandra", który ma żołnierz, był jednym z najnowocześniejszych hełmów tamtych czasów, a mundury były uszyte z przepuszczającej powietrze gabardyny, o czym Niemcy mogli tylko pomarzyć. W lewym górnym rogu umieściliśmy odznakę 33 pułku piechoty, który bronił Łomży, a na dole napis „CHWAŁA BOHATEROM!” – informuje Rafał Roskowiński na portalu łomza.pl, przypominając, że to w Polsce rozpoczęła się druga wojna światowa, a polski żołnierz jest najwaleczniejszym wojownikiem tego największego w historii konfliktu zbrojnego.
W 2017 i 2018 roku powstała w Łomży cała seria murali zarówno nawiązujących do 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości: na budynku przy ul. Rządowej 5 prezentujący sylwetkę kapitana Mariana Raganowicza i żołnierzy 33 Pułku Piechoty z bitwy z bolszewikami w 1920 r., nazwanej "Cudem nad Narwią”; przy ul. Wojska Polskiego 11 – upamiętniający bohaterów powstania styczniowego; przy ul. Polowej 57 - postać autora „Flory polskiej” Jakuba Ignacego Wagi, a na dziedzińcu Muzeum Północno – Mazowieckiego przy ul. Dwornej 24A - postać Adama Chętnika, etnografa i muzealnika, ale także niepodległościowego działacza społeczno-politycznego.
Jest także mural z orszakiem mazowieckiego księcia Janusza I nawiązujący do obchodów jubileuszu 600-lecia nadania Łomży praw miejskich na ścianie kolejnego budynku Muzeum Północno – Mazowieckiego.
Komentarze