Jak informuje Anna Zofia Ignatowicz-Grądzka, p. o. dyrektora OR KRUS w Białymstoku, Konkurs Bezpieczne Gospodarstwo Rolne to jedno z wielu działań prewencyjnych Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, których celem jest poprawa bezpieczeństwa i higieny pracy w gospodarstwach rolnych.
W 2019 r. konkurs organizowany jest po raz siedemnasty. Przebiega pod patronatem honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Andrzeja Dudy. Rolnicy biorący udział w konkursie mają okazję do zaprezentowania wyników pracy i osiągnięć zawodowych, zdobycia cennych nagród, a także poddania gospodarstwa profesjonalnemu audytowi bezpieczeństwa pracy, który przeprowadzają komisje konkursowe. Podczas eliminacji komisje sprawdzały czy zasady ochrony zdrowia i życia są stosowane w ocenianym gospodarstwie, a także czy wyeliminowane są w nim zagrożenia wypadkowe.
Organizatorami etapu wojewódzkiego Ogólnokrajowego Konkursu Bezpieczne Gospodarstwo Rolne byli: Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego Oddział Regionalny w Białymstoku, Państwowa Inspekcja Pracy Okręgowy Inspektorat Pracy w Białymstoku, Podlaski Urząd Wojewódzki,, Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego, Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie, Podlaski Oddział Regionalny Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Białymstoku, Podlaska Izba Rolnicza, Ubezpieczenia Pocztowe.
Obserwatorami finału konkursu było wielu znakomitych gości. m. in.: wicemarszałek Stanisław Derehajło, dyrektor generalny Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego Jarosław Średnicki, dyrektor Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Szepietowie Wojciech Mojkowski, dyrektor Podlaskiego Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji w Łomży Wiesław Tadeusz Grzymała, przedstawiciele administracji samorządowej oraz inni przedstawiciele instytucji publicznych.
W bieżącym roku w konkursie uczestniczyło 61 gospodarstw. Podstawą ich oceny były elementy wpływające na bezpieczeństwo pracy, a w szczególności: organizacja obejścia i podwórza gospodarstwa, ład i porządek w obrębie podwórza, zabudowań i stanowisk pracy, stan techniczny budynków inwentarskich i gospodarczych, stan techniczny maszyn, urządzeń i narzędzi stosowanych w gospodarstwie rolnym, warunki obsługi i bytowania zwierząt gospodarskich, wyposażenie w ubrania robocze i środki ochrony osobistej, przechowywanie środków ochrony roślin i innych substancji niebezpiecznych, estetyka gospodarstw, zastosowane rozwiązania organizacyjne, technologiczne i techniczne wpływające na bezpieczeństwo osób pracujących i przebywających w gospodarstwie rolnym.
Po wyłonieniu spośród 9 najbezpieczniejszych gospodarstw zakwalifikowanych do finałowej oceny na etapie wojewódzkim, komisja konkursowa przyznała:
I miejsce - gospodarstwu Eweliny i Tomasza Dąbrowskich,
z miejscowości Kalinowo-Czosnowo, gmina Wysokie Mazowieckie, powiat wysokomazowiecki - ukierunkowanemu na hodowlę bydła mlecznego.
II miejsce - gospodarstwu Państwa Anety i Adama Gąsowskich, zam. Łapy Korczaki, gm. Łapy, pow. białostocki – ukierunkowanemu na hodowlę bydła mlecznego.
III miejsce gospodarstwu Państwa Doroty i Leszka Gosków, zam. Głodowo Dąb, gm. Kołaki Kościelna, pow. zambrowski – ukierunkowanemu na hodowlę bydła mlecznego.
Ponadto Komisja przyznała 6 wyróżnień specjalnych:
- Państwu Elżbiecie i Januszowi Grochowskim z miejscowości Kamińskie Wiktory, gmina Poświętne, powiat białostocki - za estetyczne i bezpiecznie zagospodarowanie posesji w gospodarstwie rolnym
- Państwu Ewie i Grzegorzowi Czarnieckim z miejscowości Nowy Dwór, gmina Bakałarzewo, powiat suwalski - za wzorową organizację obory do hodowli bydła mlecznego
- Państwu Elżbiecie i Piotrowi Stępkowskim, z miejscowości Krynki Sobole, gmina Grodzisk, powiat siemiatycki - za estetyczne zagospodarowanie i wygrodzenie części mieszkalnej od gospodarczej
- Państwu Beacie i Radosławowi Mioduszewskim z miejscowości Lutostań, gmina Łomża, powiat łomżyński - za estetyczne zagospodarowanie posesji w gospodarstwie rolnym
- Państwu Ilianie i Adamowi Rółkowskim z miejscowości Żarnowo Trzecie, gmina Augustów, powiat augustowski - za rozwiązania poprawiające ergonomię i bezpieczeństwo pracy w gospodarstwie rolnym
- Państwu Joannie i Tomaszowi Orłowskim z miejscowości Fiedorowizna, gmina Sztabin, powiat augustowski - za prawidłowe utrzymanie parku maszynowego w gospodarstwie rolnym.
Komentarze