26 lipca (piątek)
Białystok
godz. 17:00, plac przy Ratuszu: ORKIESTRA INSTRUMENTÓW LUDOWYCH (Białoruś), HORA ISRAEL (Izrael), ENSEMBLE ARTISTIQUE NATIONAL (Kamerun), SKŁAD NIEARCHAICZNY (Polska), ORKESTAR KRISTIJANA AZIROVIĆA (Serbia)
Białowieża
ok. godz. 21:00, amfiteatr: ZPiT UJ „SŁOWIANKI” (Polska)
Hajnówka
godz. 18:00, amfiteatr: MTSVERVALI (Gruzja), ČARNICA (Słowacja)
Kalinówka Kościelna/Knyszyn
godz. 12:30, plac przy kościele św. Anny w Kalinówce Kościelnej: KRALYTSIA (Ukraina)
Orla
godz. 17:00, Gminne Centrum Kultury: KUPALINKA (Białoruś)
Piątnica
godz. 18:00, Gminna Hala Sportowa: JUNII BRAŞOVULUI (Rumunia), WODA NA MŁYN (Polska)
ASOCIATA ANSAMBLUL FOLKCLORIC JUNII „JUNII BRAŞOVULUI” (Rumunia)
Zespół pieśni i tańca powstały w 1972 r., prezentuje kulturę rumuńską. Poprzez swoje koncerty pragnie odtwarzać atmosferę kultury wsi, jest kontynuatorem zwyczajów przekazywanych z pokolenia na pokolenie. W świecie rumuńskiej wsi poezja, pieśni, muzyka, taniec są zakorzenione mocno, tworząc nierozerwalne więzi. Zespół pragnie być strażnikiem i kontynuatorem tych wartości.
WODA NA MŁYN (Polska)
Grupa taneczna Woda na Młyn powstała w grudniu 2013 roku z inicjatywy tancerzy oraz instruktorów, byłych członków warszawskich uczelnianych zespołów pieśni i tańca. Z miłości do folkloru i chęci kontynuowania swoich pasji stworzyli zespół, który wypełnia nie tylko warszawską, ale też ogólnopolską niszę tańca ludowego. Korzystając i czerpiąc z polskich tradycji, Woda na Młyn tworzy kompozycje stylizowane do współczesnej muzyki folkowej i jazzowej bazującej na muzyce ludowej i szlacheckiej. Woda na Młyn to zespół, który szuka inspiracji i powiązań międzykulturowych, łączy dyscypliny sztuki i szuka nowych kontekstów scenicznych dla tańca ludowego, traktując go jako środek artystycznego wyrazu.
Zabłudów
godz. 18:30, planty: SIAUSTINIS (Litwa), SAVIA VIVA DE CORIA (Hiszpania)
Zambrów
godz. 18:00, Miejski Ośrodek Kultury: VOLYNSKYI NARODNYI HOR (Ukraina)
VOLYNSKYI NARODNYI HOR (Ukraina)
To zawodowy zespół artystyczny, założony w 1978 roku w Łucku, mieście obwodu wołyńskiego. Od roku 1989 głównym dyrygentem i kierownikiem artystycznym jest Aleksandr Stadnyk. Podstawę repertuaru chóru stanowią utwory muzyczne oraz opracowania choreograficzne tańców i pieśni ukraińskich, szczególnie z Wołynia. Grupa w swoim dorobku ma 3500 koncertów, z dużym powodzeniem występowała na terenie całej Ukrainy, ale także poza jej granicami. Muzyków oklaskiwano w największych salach koncertowych Kanady, Stanów Zjednoczonych, Włoch, Grecji, Austrii, Belgii, Francji, Niemiec, Polski oraz w wielu innych krajach Europy.
Komentarze