Dwójka ratowników medycznych, żołnierzy z 11 blp (Białystok) i 13 blp (Łomża) weszła w skład – powołanej do organizacji i zabezpieczenia 24th World Scout Jamboree - tzw. Grupy Zadaniowej WOT złożonej z medyków z innych brygad OT oraz specjalistów którzy wejdą w skład sztabu wydarzenia. Zadania Grupy Zadaniowej skupione będą na wsparciu Gwardii Narodowej USA, w szczególności skoncentrowane na opiece medycznej nad uczestnikami zlotu przybyłymi z Polski oraz ze wspólnot polonijnych.
O zaangażowaniu ratowników medycznych w zabezpieczanie wydarzenia opowiada szer. Mariusz Beck z 11 blp, magister Zdrowia Publicznego, specjalista Medycyny Ratunkowej i Zarządzania Kryzysowego, ratownik medyczny-kierowca pojazdu uprzywilejowanego w Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Białymstoku, doktorant na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku:
- Celem mojego wyjazdu jest zabezpieczenie medyczne wydarzenia we współpracy z ratownikami i pielęgniarkami z Gwardii Narodowej. Podczas dwudniowego szkolenia w ośrodku harcerskim w Małeczu, kiedy wspólnie z żołnierzami z innych brygad OT przygotowywaliśmy się do wyjazdu, mieliśmy okazję zintegrować się w swoim gronie – ratowników, jak również poznać harcerzy jadących na zlot. Ćwiczyliśmy wspólnie podczas symulowanych sytuacji, na przykład reagowaliśmy na różne potencjalne problemy medyczne, które mogą się wydarzyć. Szkolenie prowadzone było w języku angielskim. Wyjazd na największy zlot harcerzy w USA traktuję jako wyzwanie. Zamierzam też zebrać nowe doświadczenia, które będę mógł wykorzystać za rok podczas Europejskiego Zlotu Harcerzy, zaplanowanego w Gdańsku - powiedział Mariusz Beck.
Drugim z żołnierzy 1PBOT, który wraz z amerykańskimi służbami medycznymi będzie brał udział z zabezpieczeniu medycznym zlotu harcerzy, jest szer. Marta Ciborowska z 13 blp. Z wykształcenia jest magistrem pielęgniarstwa po studiach na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku. Na co dzień pracuje w Samodzielnym Szpitalu Miejskim im. PCK w Białymstoku oraz w Nocnej i Świątecznej Opiece Zdrowotnej w Szpitalu MSWiA w Białymstoku. O służbie ratownika medycznego w OT i korzyściach z niej płynących opowiedziała:
- Służba w WOT daje mi ogromną satysfakcję oraz możliwości rozwoju osobistego. Udaje mi się łączyć pracę na etacie pielęgniarki ze służbą w Wojskach Obrony Terytorialnej na stanowisku starszy ratownik. Pracodawca ogromnie mnie wspiera, co dodatkowo motywuje mnie, by działać i ciągle się rozwijać. Mogę się również pochwalić tym, że w tym roku ukończyłam roczną szkołę Wizażu i Stylizacji, poprzez co spełniam się na wielu płaszczyznach i się w nich realizuję. Wyjazd za granicę może być dla mnie ogromnym doświadczeniem zarówno zawodowym, ale także wartościowym doświadczeniem życiowym. Myślę, że dzięki współpracy z amerykańskimi służbami medycznymi, będę miała możliwość zdobycia wiedzy i poszerzenia horyzontu w tematach zawodowych. To również okazja do poznania wielu ciekawych ludzi z całego świata oraz ich odmiennych mentalności - podkreśliła Marta Ciborowska.
24 World Scout Jamboree 2019
24 Światowy Zlot Harcerzy odbywa się na terytorium Stanów Zjednoczonych Ameryki (West Virginia) w dn. 22.07 – 02.08 br. To największe na świecie wydarzenie dedykowane harcerzom, organizowane raz na cztery lata. W przedsięwzięciu uczestniczyć będzie około 40 tysięcy skautów ze 164 krajów. Z Polski wybiera się ponad 400 uczestników, skupionych w organizacjach działających pod Honorowym Protektoratem Prezydenta RP: Związku Harcerstwa Polskiego i Związku Harcerstwa Rzeczpospolitej.
Tematem przewodnim tegorocznego zlotu są wyzwania i wartości przyszłości. Uczestnicy poznają nowe technologie i trendy z zakresu: wirtualnej rzeczywistości, handlu i gospodarki, odpowiedzialności za środowisko naturalne. A wszystko po to, by rozwijać swoje kompetencje w dziedzinie ochrony planety i służby społecznościom.
***
WOT od początku powstania rozwijają współpracę z Gwardią Narodową USA – głównie ze stanów Illinois i West Virginia. Współpraca ma charakter doradczy i szkoleniowy, na obecnym etapie obejmuje również udział w ćwiczeniach i działaniach wspierających społeczności lokalne (w tym zarządzanie kryzysowe).
Fot. DWOT
Komentarze