Bezsprzecznie jako ludzkość znaleźliśmy się w miejscu, w którym nie tylko ze względu na modę, ale przede wszystkim ze względów zdrowotnych, wracamy do korzeni, do natury – w niej słusznie upatrując źródła zdrowia i życia. Krótkie łańcuchy dostaw wcześniej nie były przedmiotem zainteresowania Polski czy UE w takim stopniu, jak w obecnej polityce rozwoju obszarów wiejskich. Rolnictwo ekologiczne generuje bowiem wiele korzyści m.in. pozytywne oddziaływanie na środowisko oraz wytwarzanie żywności o wysokich walorach jakościowych. Stale rosnąca świadomość konsumentów w zakresie zdrowej żywności i jej udowodnionych prozdrowotnych właściwości oraz realny wzrost dochodów gospodarstw domowych sprawia, że rośnie zainteresowanie rolników produkcją ekologiczną.
Według danych pozyskanych przez Powiat Łomżyński, w ramach Podlaskiego Centrum Produktu Lokalnego na terenie Województwa Podlaskiego potencjalnie funkcjonuje 768 certyfikowanych gospodarstw ekologicznych, w tym 62 na terenie Powiatu Łomżyńskiego. Na 14 powiatów, które wchodzą w skład Województwa Podlaskiego, Powiat Łomżyński zajmuje 3 miejsce pod względem ilości ekogospodarstw. Są to dane potencjalne, co tylko potwierdza że jest to obszar niedoszacowany i w niewielkim stopniu zweryfikowany. Gospodarstwa te nie łączą się w grupy producenckie, zrzeszenia rolnicze przez co są mało znane i rozpoznawalne nawet w środowisku lokalnym, w którym przecież funkcjonują. Natomiast wg danych przekazanych przez Główny Inspektorat Jakości Handlowej Artykułów Rolno - Spożywczych w 2017 roku, w Powiecie Łomżyńskim zarejestrowanych było 167 ekologicznych producentów rolnych oraz 3 producentów ekologicznych. Z przeprowadzonej przez Powiat analizy wynika, że tylko około 20 % ze 167 produkuje eko żywność na zbycie – obrót handlowy. Mimo danych mówiących o liczbie 167 gospodarstwach ekologicznych w Powiecie nie są one znane lokalnym konsumentom.
Rolnictwo ekologiczne jest szansą na rozwój gospodarstw dla wielu rolników, w tym tych posiadających niewielkie gospodarstwa, oparte głównie o własne zasoby siły roboczej. Wytwarzanie produktów ekologicznych przyczynia się do zwiększenia na rynku podaży produktów o wysokiej jakości, coraz częściej poszukiwanych przez konsumentów. Ekologiczne metody produkcji pełnią podwójną funkcję społeczną, z jednej strony dostarczają towarów na specyficzny rynek kształtowany przez popyt na produkty ekologiczne, a z drugiej strony są działaniem w interesie publicznym, ponieważ przyczyniają się do ochrony środowiska, dobrostanu zwierząt i zrównoważonego rozwoju obszarów wiejskich oraz stwarzają miejsca pracy. Należy zauważyć, iż zdrowa żywność nie jest trendem, ani też przejściową modą. Sektor ten będzie rósł w siłę, gdyż coraz więcej ludzi dostrzega konieczność świadomego kształtowania swojego życia, w tym żywienia.
Celem projektu, zatem jest zdobycie, uzupełnienie lub rozszerzenie wiedzy i umiejętności fachowych w zakresie rolnictwa ekologicznego i prowadzenia gospodarstwa w systemie gospodarstwa ekologicznego przez indywidualnych rolników/producentów z terenu Powiatu Łomżyńskiego oraz tworzenia krótkich łańcuchów dostaw, tworzenia sieci współpracy, wdrażania innowacji oraz ich promocja poprzez m.in. szkolenia, wizyty studyjne, działania promocyjne, kongres połączony z targami żywności czy doradztwo specjalistyczne dla uczestników projektu.
Komentarze