Średnia wieku uczestników wynosi obecnie 23 lata. Wśród szkolących się jest 17 kobiet. Dopasowanie terminu szkoleń do przerw w nauce nie zmienia systemu szkolenia przyjętego w WOT.
Szesnastodniowe szkolenie podstawowe ochotnicy zrealizują podczas wakacji, a jego zwieńczeniem będzie przysięga wojskowa, która odbędzie się 7 lipca w Suwałkach.
Od sierpnia ochotnicy będą szkolić się w ramach szkoleń rotacyjnych, organizowanych najczęściej w dni wolne od pracy w wymiarze minimum dwóch dni w miesiącu. W każdym roku żołnierz OT uczestniczy w dwutygodniowym szkoleniu zintegrowanym. Od sierpnia ochotnicy będą szkolić się w ramach szkoleń rotacyjnych, organizowanych najczęściej w dni wolne od pracy w wymiarze minimum dwóch dni w miesiącu.
Kolejne szkolenia kandydatów do służby w 1PBOT odbędą się w terminach: 13 -28.09.2019 (ochotnicy bez złożonej przysięgi wojskowej) oraz 21- 28.09.2019 (żołnierze rezerwy).
Wszyscy, którzy chcą wstąpić do 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej powinni zgłosić się już teraz do Wojskowych Komend Uzupełnień. Wniosek o powołanie do Terytorialnej Służby Wojskowej można też złożyć elektronicznie przez platformę ePUAP. Cały cykl szkolenia żołnierzy WOT trwa 3 lata i jest podzielony na trzy etapy: na szkolenie indywidualne (pierwszy rok), specjalistyczne (drugi rok) i zgrywające (trzeci rok).
Proces rekrutacji oraz dane teleadresowe WKU znajdują są na stronie www.terytorialsi.mil.pl.
Obecnie liczebność Wojsk Obrony Terytorialnej przekroczyła 20 tys. żołnierzy, z czego ponad 2 tys. pełni służbę w województwie podlaskim.
Komentarze