Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 23 grudnia 2024 08:31
Reklama

Przeciw agresji i brawurze. Ramię w ramię... [VIDEO]

Agresja rodzi agresję - mówi lekarz Mikołaj Czajkowski, zastępca dyrektora Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Łomży. Agresja i brawura na drogach są głównym źródłem tragedii. Dlatego "Ramię w ramię" zdecydowali się wystąpić przeciw tym zjawiskom przedstawiciele służb, które muszą jako pierwsze reagować, gdy dochodzi do zagrożenia życia i zdrowia.

W Komendzie Miejskiej Policji w Łomży o rozpoczęciu społecznej kampanii  „Ramię w ramię przeciwko agresji i brawurze na drogach” poinformowali starszy aspirant Sławomir Lasek, naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego KMP, Mikołaj Czajkowski z WSPR i młodszy brygadier Krzysztof Milewski z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Łomży. Obecni byli także strażacy z OSP w Nowogrodzie  z Karolem Babielem, który na  potrzeby kampanii zrealizował telewizyjny spot.     

- Wspólna, wakacyjna kampania społeczna pod nazwą „Ramię w ramię przeciwko agresji i brawurze na drogach” prowadzona przez łomżyńskich policjantów, strażaków i ratowników medycznych ma na celu poprawę bezpieczeństwa i przeciwdziałanie wypadkom poprzez zwrócenie uwagi na szeroko rozumianą kulturę jazdy. Służby, które każdego dnia niosą pomoc uczestnikom zdarzeń drogowych, niejednokrotnie w swojej pracy spotykają się z przejawami agresji drogowej czy tragicznymi skutkami lekceważenia przepisów drogowych przez nieodpowiedzialnych kierowców - informuje Ewelina Szlesińska z KMP.

Policjanci do przejawów agresji drogowej zaliczają niektóre zachowania kierowców. 

- Nieustępowanie pierwszeństwa, zajeżdżanie drogi, zbyt bliskie odstępy, czy li tzw. jazda na zderzaku - wylicza  naczelnik Sławomir Lasek najczęstsze i najgroźniejsze przewiny kierujących. Argumenty wzmacnia mapą Polki - ta wykonana na początku tegorocznych wakacji jest "czysta". Ta z ubiegłego roku, przygotowana po sezonie urlopowym,  jest gęsto pokryta czarnymi kropkami. Każda z ich oznacza śmiertelny wypadek.   

- Agresja rodzi agresję. Często doświadczamy tego, że nie kończy się ona na drodze. Z naszego punktu widzenia dramat ma często jeszcze poważniejsze skutki. Jeżeli  musimy interweniować w sprawach błahych, może nas po prostu zabraknąć tam, gdzie ludzkie życie i zdrowie jest narażone znacznie bardziej - mówi Mikołaj Czajkowski.

Na jeszcze inny aspekt drogowych dramatów zwracają uwagę strażacy.

- Aby skutecznie działać, musimy dojechać na miejsce zdarzenia. Dlatego tak ważne są zachowania innych uczestników ruchu. Gdy nasze pojazdy jadą na sygnałach,  potrzebujemy na drodze "korytarza ratunkowego, korytarza życia", czyli swobodnego  przejazdu dla ekip ratunkowych. Zdarza się jednak, niestety, że grzęźniemy w korkach, a w dodatku rodzi się dodatkowe niebezpieczeństwo zderzenia. Niektórzy kierowcy próbują wykorzystać przejazd pojazdu uprzywilejowanego żeby samemu przemknąć - tłumaczy Krzysztof Milewski.  

Pamiętajmy! Na drodze nie ma miejsca na złość, gniew i agresję. Nie ma też miejsca na lekceważenie, łamanie zasad ruchu drogowego. Na drodze liczy się odpowiedzialna jazda, a przestrzeganie obowiązujących przepisów jest fundamentem bezpieczeństwa nas wszystkich.

Dlatego:

- Bądź zawsze trzeźwym uczestnikiem ruchu drogowego;

- Za kierownicę siadaj wypoczęty i spokojny. Stan psychofizyczny ma wpływ jazdę, a rozdrażnienie może sprzyjać narastaniu gniewu i złości;

- Nie przekraczaj dozwolonej prędkości. Przed podróżą dokładnie zaplanuj jej czas i przebieg. Pośpiech może powodować podejmowanie ryzykownych decyzji, które często kończą się tragicznie;

- Nie zajeżdżaj nikomu drogi i nie lekceważ innych na drodze – to przejaw agresji drogowej.

- Agresja rodzi agresję, nie prowokuj i nie daj się sprowokować do agresywnego zachowania;

- Bacznie obserwuj i przewiduj sytuację na drodze. Miejscami musisz liczyć się z utrudnieniami w ruchu. W takiej samej sytuacji będą przecież kierowcy tuż obok, dlatego oczekuj spokojnie na możliwość dalszej jazdy.

- Nie przeceniaj siebie ani możliwości swojego samochodu, nie udowadniaj nikomu, że jesteś najważniejszy, lepszy;

- Reaguj właściwie, gdy jesteś świadkiem zdarzenia drogowego, nagranie wideo nie jest wtedy najważniejsze;

- Sygnalizuj wyraźnie swoje zamiary – daj szansę innym na właściwą i bezpieczną reakcję;

- Utrzymuj bezpieczny odstęp od pojazdu poprzedzającego – jazda „na zderzak” jest przejawem agresji drogowej;

- Bądź zawsze czujny i ułatwiaj przejazd pojazdom uprzywilejowanym, które jadą pomagać i ratować czyjeś życie;

- Nie oślepiaj innych swoimi światłami – stosuj je zgodnie z przeznaczeniem i zadbaj o ich właściwy stan techniczny;

- Tam, gdzie liczba pasów ruchu zmniejsza się, stosuj zasadę „jazdy na suwak” – nie zmuszaj innych do zatrzymania pojazdu;

- Zwróć uwagę innemu kierowcy o niesprawności jego pojazdu – może o niej nie wiedzieć;

- Pomóż kierowcy, który ma awarię i udziel informacji, jeżeli widzisz, że ktoś jej potrzebuje;

- Usuń zauważoną na jezdni przeszkodę lub powiadom o niej odpowiednie służby;

- Nie parkuj nigdy na drodze pożarowej – utrudniasz dostęp do miejsca służbom ratowniczym;

- Nie zajmuj więcej miejsc na parkingu niż musisz;

- Na drodze traktuj innych tak jak chcesz, aby Ciebie traktowano;

- Podziękuj użytkownikowi drogi, który ułatwił Ci wyjście z trudnej sytuacji lub był wobec Ciebie uprzejmy;

- Uśmiechnij się, życzliwość wobec innych jest wzajemnym ułatwianiem sobie życia;

Przypominamy, że na stronach internetowych wszystkich komend Policji pod banerami oznaczonymi hasłem: ”STOP agresji drogowej widziałeś – poinformuj” od wielu lat funkcjonują elektroniczne skrzynki pocztowe, gdzie można przesyłać sygnały o rażących naruszeniach przepisów ruchu drogowego na terenie województwa podlaskiego.


Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama