Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 5 listopada 2024 18:40
Reklama

Noc Świętojańska nad Pisą [VIDEO]

Koncerty, konkurs na wianek świętojański, taniec ognia czy degustacja potraw. To tylko nieliczne z atrakcji, jakie znalazły sie w programie festynu rodzinnego w Koźle.
Noc Świętojańska nad Pisą [VIDEO]

- Chcemy aby Kozioł wrócil do swojej świetności, kiedy był znanym ośrodkiem letniskowym. Dlatego od kilku lat organizujemy obrzędy Nocy Świętojańskiej. Jest to impreza kulturalno - rekreacyjna. Aby wzbogacić ofertę turystyczną miejscowości, korzystając z programu rządowego urządziliśmy Otwartą Strefę Aktywności. Na tym terenie znajduje się plac zabaw dla dzieci i siłownia plenerowa dla dorosłych - opowiada Józef Bogdan Wiśniewski, wójt gminy Kolno.

Nowy ośrodek już zyskał liczne grono zwolenników. Jak przekonują mieszkańcy i nie tylko będzie to miejsce rodzinnych spotkań.

- Przyjeżdżamy tutaj co roku. To bardzo przyjemne , bezpieczne miejsce. Dubrze się tutaj wypoczywa - przyznaje Dorota Klama z Zabiela.

Przez całe popołudnie wiele działo się na plenerowej scenie. Prezentacje muzyczne rozpoczęły utalentowane wokalnie dzieci i młodzież z gminy Kolno. Kamila Wyka ma na swoim koncie udany występ w konkursie telewizyjnym Disco Star.

- Interesuje się  nie tylko muzyką disco polo. Mam plany artystyczne i chcę rozwijać swój talent muzyczny – snuje plany Kamila Wyka.

Główną atrakcją wieczoru był obrzęd Nocy Świętojańskiej. 

 

- Od dziesięciu lat organizujemy w Koźle rodzinne spotkania, aby przypomnieć dawne zwyczaje. Związany jest z tym konkurs na wianek świętojański oraz obrzęd puszczania wianków - wyjaśnia Iza Murawska, dyrektor Centrum Kultury Gminy Kolno.

A te doskonale łączą pokolenia. 

- Występujemy w obrzędzie nocy Kupały, aby przypomnieć ten starosłowiański zwyczaj-  mówi młodziutka Wiktoria Borys z Kozła.

W czasie festynu ogłoszone zostały wyniki i wręczone nagrody w konkursie na wianek świętojański. Kiedy zapadł zmierzch korowód z wiankami wyruszył nad Pisę. Wieńce z zapalonymi świecami zostały puszczone na wodę, by powędrować z nurtem rzeki.  Obchodom Nocy Świetojańskiej towarzyszył taniec ognia. 

 



Podziel się
Oceń

Komentarze
Reklama