Na trzynastym miejscu wśród 30 państwowych wyższych szkół zawodowych sklasyfikowana została Państwowa Wyższa Szkoła Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży w dorocznym rankingu polskich uczelni fundacji i portalu "Perspektywy".
W szesnastej edycji zestawienia łomżyńska "Państwówka" w porównaniu z ubiegłym rokiem awansowała o jedno miejsce. Przez kapitułę, której pracami kierował profesor Michał Kleiber, do niedawna prezes Polskiej Akademii Nauk, została najlepiej w Polsce oceniona za "warunki kształcenia". Nieźle wypadła także w punktacji za "siłę naukową". Mniej punktów zyskała jedynie za najbardziej nieostre klasyfikacje m. in. "prestiżu" oraz "umiędzynarodowienia". Ogółem PWSIiP zgromadziła 69,2 punktu i ma bardzo dobrą pozycję wyjściową do awansu w przyszłych latach dzięki konsekwentnej strategii tworzenia najpierw nowoczesnych "warunków kształcenia" i wzmacniania "siły naukowej" własnej kadry badaczy i wykładowców. Obie te kategorie przysparzają najwięcej punktów w rankingu "Perspektyw".
Wśród państwowych wyższych szkół zawodowych zwyciężyła "jak zawsze" Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego w Kaliszu przed Państwową Szkołą Wyższą im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej i Państwową Wyższą Szkołą Zawodową w Tarnowie. Wszystkie one istnieją kilka lat dłużej niż łomżyńska PWSIiP.
W Rankingu Uczelni Akademickich zwyciężyły wspólnie dwie najsłynniejsze polskie uczelnie: Uniwersytet Jagielloński w Krakowie i Uniwersytet Warszawski. Wyprzedziły Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Z uczelni w województwie podlaskim najwyższe - 23 miejsce - zajął Uniwersytet Medyczny w Białymstoku, a na 40. pozycji znalazł się Uniwersytet w Białymstoku. W rywalizacji niepublicznych uczelni magisterskich wygrała Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie, a w regionie najlepsza okazała się Wyższa Szkoła Finansów i Zarządzania w Białymstoku (28. w kraju)
Po raz drugi autorzy rankingu zrezygnowali z klasyfikowania uczelni licencjackich. Jak podkreślają, w okresie ostatnich pięciu lat zniknęło z zestawienia około 100 niepublicznych szkół. To liczba obrazująca przede wszystkim ogromny problem, jaki stwarza niż demograficzny.
"W czasach, w których coraz częściej zadaje się pytanie: czy warto studiować, a nawet mówi się, że studiowanie to strata czasu, my podkreślamy z całą mocą: wykształcenie to klucz do lepszej przyszłości. I konsekwentnie wskazujemy tych, którzy kształcą na najwyższym poziomie, przygotowują swoich absolwentów do pracy i życia w zmieniającym się świecie. Traktujemy to jako naszą misję. Dla tysięcy młodych Polaków, którzy co roku podejmują ważne decyzje dotyczące swojej przyszłości, ranking Perspektyw jest drogowskazem. Chcemy pomagać im w dokonaniu najlepszych wyborów, chcemy także budować kulturę jakości we wszystkich polskich szkołach wyższych. Wyniki Rankingu pokazują spektakularny postęp, ale i niepokojące tendencje.
Kiedy zaczynaliśmy naszą drogę, sam pomysł rankingowania instytucji szkolnictwa wyższego był przez wielu uważany za, bez mała, świętokradztwo. Rozwój Rankingu, jego odbiór społeczny, uznanie za granicą pokazują, że warto było zaryzykować" - podsumowuje portal "Perspektywy".
Komentarze