Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 21 kwietnia 2025 08:51
Z ostatniej chwili!
Reklama

Mistrzostwo z Okrasą. Finał II edycji Konkursu „Gotuj z Klasą” dla łomżyńskiej "Wety"

W Podlaskiej Akademii Kulinarnej w Białymstoku odbył się finał II edycji prestiżowego Konkursu Gastronomicznego Województwa Podlaskiego dla uczniów średnich szkół rolniczych „Gotuj z Klasą”. Na najwyższym stopniu podium stanęli Natalia Farfułowska i Piotr Pastorczyk, uczniowie kl. III c z łomżyńskiej „Wety”.
Reklama dotacje unijne dla firm MŚP
Mistrzostwo z Okrasą. Finał II edycji Konkursu „Gotuj z Klasą” dla łomżyńskiej "Wety"

Autor: Weta i Wrota Podlasia

Mistrzowie z Zespołu Szkół Weterynaryjnych i Ogólnokształcących nr 7 w Łomży, pod opieką pani Katarzyny Chojnowskiej, przygotowali: kapuśniak na pstrągu z pierożkiem ziemniaczanym, żołądki gęsie w sosie z grzybów leśnych z kaszą pęczak i ciasto „Marcinek”. Zachwycili jurorów, których pracami kierował wicemarszałek Stanisław Derehajło i znanego mistrza sztuki kulinarnej Karola Okrasę. 

Reklama dotacje unijne dla firm

Jak informuje "Weta", organizatorem Konkursu był Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego. Nad całością imprezy czuwała pani Iwona Krzyżanowska, zastępca dyrektora Departamentu Rolnictwa i Obszarów Rybackich UMWP w Białymstoku. Potrawy miały nawiązywać do dziedzictwa kulinarnego Podlasia i bazować na regionalnych produktach.

Jedenaście dwuosobowych zespołów ze szkół rolniczych o profilu gastronomicznym walczyło o prestiżowy staż w restauracji Karola Okrasy „Platter by Okrasa” w Hotelu InterContinental w Warszawie oraz nagrody rzeczowe ufundowane m.in. przez Marszałka Województwa Podlaskiego.

Zmagania młodych podlaskich kucharzy oceniało Szacowne Jury pod przewodnictwem Stanisława Derehajło - wicemarszałka Województwa Podlaskiego oraz z udziałem fundatora głównej nagrody pana Karola Okrasy, jednego z najbardziej znanych polskich szefów kuchni, który w 2017 roku otrzymał tytuł Ambasadora Województwa Podlaskiego.

Wyróżnionych 11 zespołów finalistów stanęło do dwugodzinnej rywalizacji, w czasie której przygotowywali po 7 porcji zupy lub przystawki, dania głównego oraz deseru.

Uczniowie "Wety" jako główną nagrodę otrzymali staż w warszawskiej restauracji Karola Okrasy „Platter by Okrasa” .

Jesteście nadzieją, że tradycja Podlasia, kultura kulinarna tego regionu przetrwa. Dziękuję za to Wam i Waszym opiekunom – mówił uczestnikom Konkursu popularny restaurator i autor kulinarnych programów telewizyjnych Karol Okrasa,-

Już sama jego obecność była dla wielu młodych kucharzy prawdziwą nagrodą. Ambasador Podlasia, po zakończeniu Konkursu, gratulował finalistom oraz udzielił cennych rad i wskazówek. W najbliższym czasie najlepsi spotkają się z Karolem Okrasą na wymarzonych warsztatach kulinarnych. Natalia i Piotr już nie mogą doczekać się wyjazdu do Warszawy, aby pod okiem wielkiego autorytetu kulinarnego, zgłębiać tajniki przyrządzania i dekorowania potraw.

Szczególne podziękowania społeczność "Wety" skierowała w stronę pana Marka Gruszfelda, absolwenta łomżyńskiej „Wety”, za pomoc w przygotowaniu zwycięskiej pary.

Jak informuje portal Wrota Podlasia", drugie miejsce zajął Zespół Szkół w Niećkowie – Katarzyna Fałtyn i Karolina Kraujutowicz, trzecie  zdobyli uczniowie Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Rudce – Katarzyna Świerżewska i Ewelina Dmitruk. Jury postanowiło też przyznać wyróżnienie Elżbiecie Jakubowskiej i Roksanie Kowalczyk z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Suwałkach.

– Sam nie gotuję tak dobrze, jak pan Karol, ale zjeść lubię, dlatego doceniam i gratuluję Wam tego, gdzie już doszliście. A skoro jesteście w finale, to jesteście już teraz elitą – mówił marszałek województwa Artur Kosicki.

Jurorzy mieli do oceny dania ściśle związane z Podlasiem i jego tradycjami m.in: beljaszi z chraszczami (rodzaj babeczki z mięsem i surówką z grzybów wywodzące się z kuchni tatarskiej); busłowe łapy (smażone ciastka drożdżowe w kształcie bocianich łap – popularne w regionie Bielska Podlaskiego); pieczoną perliczkę, rosół z kaczki, kapuśniak na pstrągu, kartoflankę, zupę fasolową, migdałową, rozmaite pierogi i placki ziemniaczane (np. z sieją), babkę  ziemniaczaną z boczkiem, żołądki gęsie, pierś z gęsi w różnych odsłonach, tradycyjne chrusty, pączki z grzybami, ciasto marcinek, bliny z miodem, serniczki z musem jagodowym, paschą na sękaczu i wiele innych.

- Jestem zadziwiony i ucieszony tak wysokim, wręcz profesjonalnym poziomem dań – mówił przewodniczący jury, wicemarszałek Stanisław Derehajło. – Są w większości ściśle związane z regionem, a nawet subregionami, bo np. po raz pierwszy jadłem dziś zaguby, a są one popularne na południu naszego województwa. Trzeba jeszcze popracować nad odpowiednią prezentacją dań, opowiadaniem o nich a przyszłość przed tymi dzieciakami stoi otworem!

Wiesława Burnos, członek zarządu województwa, która dziś również oceniała konkursowe zmagania, podkreślała związanie prezentowanych dań z tradycyjną kuchnią Podlasia. – Dużo było potraw mącznych i ziemniaczanych, bo taka nasza kuchnia podlaska była i jest. Niektóre z tych potraw są znane w całym województwie, ale w różnych regionach nieco inaczej podawane i nazywane, i tu też były przykłady takich regionalizmów – opowiadała. – Mnie osobiście dziś jednak zaskoczył i zauroczył kapuśniak na pstrągu z pierogiem ziemniaczanym i skwarkami, który przyrządził zespół z Łomży.



Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama