Aby wypaść dobrze w naukowej rywalizacji uczestnicy konkursu, czyli ponad 100. uczniów szkół średnich z województw podlaskiego, warmińsko-mazurskiego oraz mazowieckiego, odpowiadali na pytania z zakresu technologii żywności i dietetyki.
– Na moim roczniku są trzy profile medyczne, ja jestem na jednym z nich. Biologia łączy się z dietetyką oraz technologią żywności, pewnie dlatego mi się udało – komentowała zwyciężczyni.
Organizatorzy podkreślali, że celem konkursu było nie tylko wyłonienie utalentowanych laureatów, ale przede wszystkim powszechne edukowanie młodzieży.
– Jeśli nie pijesz nałogowo, nie palisz, to dieta staje się najważniejszym czynnikiem determinującym stan zdrowia – mówiła dr Marta Żebrowska-Gamdzyk, dietetyczka i adiunkt w Wydziale Nauk o Zdrowiu PWSIiP. Profesor Bożena Waszkiewicz-Robak, dziekan Wydziału Informatyki i Nauk o Żywności „Państwówki”, dodawała: – To nie była „pamięciówka”, nie wymagaliśmy znajomości wartości liczbowych. Nastawiliśmy się na wyeksponowanie zasad racjonalnego żywienia. Młodzi powinni wiedzieć jaka jest żywność, jak ją wybierać, co się z nią dzieje podczas przetwarzania. Do 21 roku życia organizm człowieka rozwija się. Powinniśmy dążyć do tego, aby wychowywać świadome pokolenia, które będą jak najdłużej żyły w zdrowiu, a nie w chorobie.
Aleksandra Opęchowska o żywności i żywieniu wie bardzo dużo, ale do stosowania w życiu zasad zdrowej diety podchodzi z przymrużeniem oka. – Wszystko zależy od dnia i chyba humoru – komentowała zwyciężczyni konkursu wybór tego, co ląduje na jej talerzu na śniadanie, obiad i kolację.
II miejsce w konkursie „Zasmakuj w zdrowiu” zajęła Monika Duchnowska z I LO w Białymstoku, a III Kacper Balcerzak z Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 w Ostrołęce.
Komentarze