Celem pobytu polskiej młodzieży z Litwy w Łomży było promowanie postaw patriotycznych poprzez poznawanie historii i kultury Ziemi Łomżyńskiej oraz pogłębienie wiedzy na temat wybitnych Polaków zasłużonych dla regionu i kraju.
Czterodniowe spotkanie obfitowało w wydarzenia o charakterze naukowym i kulturalnym, m. in. warsztaty, wykłady, liczne zajęcia integracyjne, konkursy, ekranizacje filmów historycznych. Uczestnicy wzięli również udział w wystawie „Łomża dawniej i dziś” w Muzeum Północno - Mazowieckim w Łomży. Zwiedzili centrum Łomży oraz udali się na Bulwary Nadnarwiańskie, podziwiając wiosenne rozlewiska rzeki.
„Szczególnym wydarzeniem okazała się wycieczka edukacyjno – integracyjna do Warszawy. Prawie połowa młodzieży odwiedziła stolicę Polski po raz pierwszy” – zdradziła pani Marzena Juchniewicz - koordynatorka projektu z Litwy. Uczniowie z niesamowitą uwagą wysłuchali wykładu przewodniczki nt. Łazienek Królewskich oraz chętnie spacerowali zabytkowymi uliczkami Warszawy.
Gości z Litwy przywitała w Zespole Szkół Weterynaryjnych i Ogólnokształcących Nr 7 w Łomży pani dyrektor Bogumiła Olbryś, pani Hanka Gałązka – prezes Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” oddział łomżyński oraz pan Emilian Kudyba. W części oficjalnej wystąpiły grupy taneczne z „Wety”: Zespół Pieśni i Tańca pod kierunkiem choreograficznym pani Justyny Wawrzyniak z Regionalnego Ośrodka Kultury w Łomży orz pani Małgorzaty Dobkowskiej, grupa breakdance (opieka pani Iryna Rząsińska, pani Alina Dąbrowska) oraz wetowskie czirliderki – trenerką którego jest pani Dorota Siedlecka.
W imieniu braci uczniowskiej gości powitali Edyta Tymińska i Mateusz Stachelek, dedykując im piosenki w wykonaniu uczennic: Klaudii Polakowskiej (przygotowanie pani Aneta Trzeciak – Kowalczyk), Weroniki i Oli - z towarzyszeniem pani Justyny Szewczyk.
Po części oficjalnej przyszedł czas na lekcję tańca, a następnie na rozgrywki sportowe pod czujnym okiem nauczycieli wychowania fizycznego: pani Marty Bikowskiej i pana Pawła Grygo. Zorganizowano tor przeszkód, mecz siatkówki i koszykówki. Był to dobry wstęp do zajęć z zakresu profilaktyki prozdrowotnej, które poprowadziła pani Magdalena Budziszewska – koordynatorka projektu z ZSWiO Nr 7 w Łomży.
W programie projektu „Razem dla edukacji” znalazły się również wiosenne warsztaty kulinarne wraz z pokazem musztry kelnerskiej i sztuki barmańskiej, warsztaty pieczenia pizzy i cukiernicze. W organizację zajęć o tematyce kulinarnej zaangażowali się nauczyciele przedmiotów zawodowych – pani Marta Jankowska, pani Marta Jackowska, pan Przemysław Ciuchnicki oraz uczniowie kształcący się na kierunku technik żywienia i usług gastronomicznych.
Uczestnicy projektu kontynuowali również rozpoczętą jesienią pracę nad gazetką okolicznościową na temat współpracy obu szkół. Pomagały im nauczycielki z Gimnazjum w Ejszyszkach: pani Marzena Juchniewicz, pani Barbara Spiridenkowa, pani Anna Walicka, pani Jolita Ławrukaitienie, pani Zofia Sokołowska oraz nauczyciele z „Wety” – pani Iryna Rząsińska i pan Daniel Dzierżyk.
Goście z Litwy zasiedli na widowni III Gali Uczniów Mistrza Bojanusa. W samych superlatywach wyrażali się o pięknym przedstawieniu dotyczącym czterdziestej rocznicy wyboru Polaka na Papieża Stolicy Apostolskiej. Pani dyrektor B. Olbryś przekazała Bojanusa dla pana Roberta Sliżewskiego – dyrektora Gimnazjum w Ejszyszkach jako pamiątkę współpracy obu szkół.
Niestety, przyszedł czas pożegnania. Nie zabrakło łez i wzruszenia zarówno wśród kadry pedagogicznej, jak i uczniów. Kolejny – ostatni etap projektu „Razem dla edukacji” już pod koniec maja. Młodzież z „Wety” wyjedzie do najbardziej polskiego miasteczka na Litwie -Ejszyszek.
relacja pisana i zdjęcia ZSWiO nr 7
Komentarze