Rok 2019 jest szczególnym czasem, gdyż właśnie teraz świętujemy czterdziestą rocznicę I pielgrzymki Jana Pawła II do Polski. Był to niezwykle ważny moment dziejowy w historii naszego narodu, dlatego też młodzi artyści wraz z polonistami Wiolettą Chludzińską i Anetą Trzeciak-Kowalczyk, zadbali o to, aby nauka głoszona przez Papieża Polaka była dla gości, nominowanych, zwycięzców konkursu oraz wszystkich zebranych drogowskazem w życiu. Naród bowiem jest tą wielką wspólnotą ludzi, którą łączą różne spoiwa, ale nade wszystko właśnie kultura.
-Jestem synem narodu, który przetrwał najstraszliwsze doświadczenia dziejów, którego wielokrotnie sąsiedzi skazywali na śmierć – a on pozostał przy życiu i pozostał sobą. Zachował własną tożsamość i zachował pośród rozbiorów i okupacji własną suwerenność jako naród – nie biorąc za podstawę przetrwania jakichkolwiek innych środków fizycznej potęgi jak tylko własną kulturę, która się okazała w tym przypadku potęgą większą od tamtych potęg. - apelował Gabriel Kalinowski z klasy I e, wcielając się w rolę Jana Pawła II.
O latach młodości, pierwszych próbach pisarskich i teatralnych Świętego opowiadał Adam Mickiewicz - Mateusz Gołaś, kwestie związku nauki z moralnością podjął Pitagoras - Damian Sobolewski, zaś o miłości Karola Wojtyły do zwierząt wspominał nie kto inny, jak sam Święty Franciszek - Kamil Łaguna, nie zabrakło także podróży w lata szkolne, o których opowiadał kolega Papieża ze szkolnej ławy- Rafał Kruszewski. Z kolei Magda Gessler, w tej roli Joanna Darmetko, w wywiadzie przeprowadzonym z Jego Świętobliwością, przypomniała zebranym o magii „Papieskich kremówek”, zaś Matka Teresa - Aleksandra Borawska, przekonywała widzów, tym, że głęboka przyjaźń między ludźmi, wzmocniona w dodatku przyjaźnią z Bogiem, stanowi dla obu stron ogromną szansę pełnego rozwoju osobowego. Umożliwia duchowe otwarcie na drugiego człowieka i jego wewnętrzne bogactwo. Świadomość akceptacji i afirmacji ze strony przyjaciela wywołuje lub umacnia wiarę w siebie oraz pozwala radować się życiem. Na taką przyjaźń otwarta jest młodzież, a przyjaźnie w tym okresie życia są szczególnie ważne. Część artystyczną uświetniły uzdolnione wokalistki: Laura Kobryńska, Klaudia Polakowska, Weronika Stankiewicz, Diana Kiełczewska i Lida Żochowska.
Goście nie kryli wzruszeń, podobnie jak prowadzący- Natalia Farfułowska i Kacper Lemański oraz Bartosz Wyszołmierski już po raz drugi w roli patrona naszej szkoły – Ludwika Henryka Bojanusa, którzy udowodnili nam, że poglądy i nauki głoszone przez Jana Pawła II są wciąż żywe i mają niezmiernie ważne znaczenie w ideologii współczesnych ludzi, bo przecież ,, nie żyje się, nie kocha się i nie umiera się na próbę". W świat Watykanu zebranych przeniosły panie Ewa Czerska i Dorota Karczewska, dzięki dostojnej dekoracji. Natomiast pani Lucyna Przychodzeń zadbała o wiarygodność przemawiających na scenie postaci, dzięki, w dużej mierze własnoręcznie zrobionym, kostiumom.
"Uczniami Mistrza Bojanusa" w roku szkolnym 2018/ 2019 zostali:
Kategoria „Mistrz weterynarii”
Agnieszka Szczęsna– kl. IV e
Kategoria „Mistrz żywności i żywienia”
Magdalena Zakrzewska– kl. IVb
Kategoria „Mistrz agrobiznesu”
Rafał Sokołowki – kl. IV h
Kategoria „Mistrz architektury krajobrazu”
Damian Sobolewski – kl. IIi
Kategoria „Mistrz języka polskiego”
Aleksandra Jastrzębska – kl. I e
Kategoria „Mistrz matematyki”
Kacper Klaus – kl. I e
Kategoria „Mistrz języków obcych”
Wiktoria Rutkowska – kl. IV c
Kategoria „Mistrz działalności artystycznej”
Aleksandra Ruszkowska – kl. IV e
Kategoria „Mistrz działalności społecznej”
Justyna Gomółka – kl. II e
Kategoria „Mistrz sportu”
Zuzanna Mroczkowska – kl. IV e
Kategoria „Mistrz koleżeństwa”
Mateusz Cekała – kl. III e
Gratulujemy zwycięzcom!
Komentarze