Jak informuje Urząd Marszałkowski, dzięki dotacjom wsparcie w tym roku otrzyma 1617 osób bezrobotnych z województwa podlaskiego. W ramach projektów powstanie co najmniej 256 nowych podmiotów gospodarczych, zostanie doposażonych prawie 80 stanowisk pracy, 810 osób skorzysta ze staży, a prawie 400 z prac interwencyjnych.
Umowy przedstawicielom czternastu samorządów powiatowych przekazali w marszałek Artur Kosicki i wicemarszałek Stanisław Derehajło.
– Aktywizacja osób bezrobotnych jest jednym z priorytetów naszego działania – zaznaczył marszałek. – Wysokość bezrobocia w województwie podlaskim jest obecnie na poziomie 8 proc., w Polsce – 6 proc.
Fundusze przyszłości
Artur Kosicki podkreślił także, że zarządowi województwa zależy, by pula funduszy na aktywizację bezrobotnych w nowym progami regionalnym w nowej perspektywie finansowej była większa niż w obecnej. Wtórował mu marszałek Stanisław Derehajło zachęcając uczestników spotkania do wzięcia udziału w pracach nad aktualizacją Strategii Rozwoju Województwa Podlaskiego, od której zależy przyszły kształt RPO.
Instytucją zarządzającą przekazanymi w czwartek funduszami jest Wojewódzki Urząd Pracy w Białymstoku.
– Dotacje będą wydatkowane na różne formy aktywizacji osób bezrobotnych: na podjęcie działalności gospodarczej, prace interwencyjne, refundacje kosztów utworzenia stanowisk pracy, staże, szkolenia – wyjaśniła Janina Mironowicz, dyrektor WUP. – Wsparcie trafi w ten sposób do 1617 osób w wieku 30 lat i więcej.
W tej grupie ma się znaleźć 813 osób długotrwale bezrobotnych, 410 powyżej 50. roku życia i 484 o niskich kwalifikacjach.
– Najwięcej dotacji zostanie udzielonych w powiecie białostockim. Projekt tego samorządu ma największą wartość ponad cztery mln zł. Najniższa pula pieniędzy, wynoszącą niespełna 700 tys. zł, trafi do powiatu monieckiego – dodała.
Podstawowe potrzeby
Projekty w imieniu samorządów powiatowych będą realizowane przez powiatowe urzędy pracy.
– To podstawowe pieniądze, którymi dysponujemy. Bez nich nasza działalność byłaby bardzo ograniczona – podkreślił Dariusz Olszewski, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Zambrowie. – W naszym przypadku przyznane fundusze przeznaczymy przede wszystkim na pośrednictwo zawodowe, pośrednictwo pracy i staże. Jednak obserwujemy w tym roku także wzmożone zainteresowanie dotacjami na rozpoczęcie działalności gospodarczej.
Jak powiedział, czynnikiem determinującym ten fakt, jest dobra sytuacja polskiej gospodarki. Dzięki temu więcej osób nie boi się spróbować sił „na swoim”.
Komentarze