Tomasz Chyła
Realizuje jazzowe przedsięwzięcie, czyli cykl koncertów w różnych ośrodkach kraju, Fundacja Polski Jazz, a dofinansowania udziela Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszu Promocji Kultury.
Tomasz Chyła Quintet to zespół wywodzący się z gdańskiego środowiska jazzowego, szturmujący przebojem polską scenę jazzową. Lekkość wykonawcza, niesamowita energia i interpretacyjna świeżość to cechy charakterystyczne tego nieszablonowego kwintetu. Liderem zespołu jest skrzypek Tomasz Chyła - jeden z liczących się przedstawicieli młodej szkoły polskiej jazzowej wiolinistyki.
W październiku 2018 roku ukazała się płyta: "Circlesongs" nakładem Agencji Muzycznej Polskiego Radia. Album został wydany dzięki dofinansowaniu miasta Gdańska. Ogólnopolska premiera odbyła się w studio im. A. Osieckiej w Warszawie. Album "Circlesongs" został przyjęty z ogromnym entuzjazmem zarówno krytyków muzycznych, dziennikarzy, znawców gatunku, ale też przez szeroką publiczność.
Gdy w styczniu Akademia Fonograficzna ogłosiła nominacje do nagrody muzycznej Fryderyki 2019, wśród nominowanych znalazł się Tomasz Chyła Quintet, w kategorii Muzyka Jazzowa - Album Roku za płytę "Circlesongs". Tomasz Chyła - lider formacji, otrzymał nominację jako Artysta Roku w kategorii Jazz. To druga nominacja dla zespołu. Pierwszą otrzymali w ubiegłym roku w kategorii Jazz, Fonograficzny Debiut Roku za album "Eternal Entropy".
Circlesong (PIEŚNIOKRĄG) to termin wywodzący się z chóralistyki, z którą silnie związany jest lider formacji. Jest to improwizowany, wielogłosowy utwór muzyczny, oparty na powtarzalnych motywach dźwiękowych. Tomasz Chyła Quintet tworząc album "Circlesongs" inspirację czerpie z różnych tradycji muzycznych, prezentując muzykę otwartą i organiczną. Melodie powstałe w danej chwili ewoluują, a zmiany zachodzące w tym procesie przypominają podróż. Muzycy po mistrzowsku zmieniają atmosferę każdego utworu i zabierają słuchacza na peryferia wielorakich gatunków, co daje bezpieczną przestrzeń do eksperymentów. W "Circlesongs" słychać zarówno strumień energii i ekspresję artystów, jak i kontemplacyjną, transową naturę muzyki, która zasila członków zespołu oraz publiczność połączonych pozytywnym doświadczeniem. Nowy album zespołu to próba połączenia pozornie odległych koncepcji muzycznych takich jak muzyka chóralna, jazz, folk czy post-rock w spójną, szlachetną całość.
Patronat nad płytą objęli: Dwójka Polskiego Radia, Trójka Polskiego Radia, Jazz Forum, Jazz Press, Ether Jazzu oraz polish-jazz.blogspot i noweidzieodmorza. Koncerty premierowe odbyły się już w Gdańskim Klubie Ża podczas gali wręczenia nagród Prezydenta Miasta Gdańska Pawła Adamowicza dla Młodych Twórców Kultury, podczas ubiegłorocznej edycji Jazz Juniors w Krakowie, w Warszawskim Klubie Spatif w ramach JazzState, a także w klubie Dragon w Poznaniu. Materiał zaprezentowano też podczas koncertów w ramach 27. finału WOŚP. w Żyrardowie i w Warszawie.
Skład zespołu: Tomasz Chyła - skrzypce, Piotr Chęcki - saksofon, Szymon Burnos - fortepian, Konrad Żołnierek - kontrabas, Sławomir Koryzno - perkusja.
"Metryczka" koncertu: poniedziałek 18.03.2019; godzina 19:00; Scena na Piętrze, MDK - DŚT, ul. Wojska Polskiego 3.
Mate.O
Mate.O to kompozytor, autor tekstów, wokalista, fotograf. Debiutował na scenie muzycznej w 1997 roku. Od tamtej pory nagrał sześć autorskich albumów. Jest również znany z wieloletniej współpracy jako wokalista i autor piosenek z zespołami : TGD oraz New life’m, z którymi nagrał w sumie 6 albumów.
Współpracował z wybitnymi artystami jak: Natalia Niemen, Marcin Pospieszalski, Joachim Mencel, Paweł Bzim Zarecki, Piotr Wojtasik, Mieczysław Szcześniak.
Muzyki Mate.O, nie sposób przypisać do jednego nurtu muzycznego, słychać w niej bowiem elementy, rocka, folku, indie, jazzu, rhytm&bluesa. Jego twórczość to przede wszystkim piękne piosenki, z niebanalną harmonią i tekstami, które znalazły swoich wielu odbiorców i wiernych fanów.
Wystąpią: Mate.O - głos, gitara; Adam Szewczyk - gitara, głos
"Metryczka" koncertu: piątek 22.03.2019; godz. 19:00; Centrum Kultury, ul. Sadowa 12.
Komentarze