Jubileusz to okazja do popularyzowania nauki oraz aktywnych form rekreacji. Kluczowym elementem akademickiego świętowania jest bieg uliczny, który odbędzie się 14 kwietnia. Jego trasa posiada atest Polskiego Związku Lekkiej Atletyki, czyli jest odpowiednio wydzielona i zabezpieczona. Start w sercu uczelni, czyli na ulicy Akademickiej 14.
Biurem biegu zarządza Zakład Kultury Fizycznej PWSIiP, jego szef dr Tomasz Waldziński gwarantuje, że organizatorzy zadbają o wszelkie detale imprezy. – Cieszę się, że wydarzenie sportowe staje się ogniwem łączącym uczelnię z mieszkańcami miasta, regionu, a tym samym ważnym aspektem jubileuszu – mówi dr Tomasza Waldziński. Wielkim orędownikiem sportowej imprezy jest także prorektor PWSIiP dr Dariusz Perło, ekonomista oraz miłośnik biegania. – Popularyzujemy zdrowy tryb życia, dlatego nawet napoje izotoniczne dla uczestników będą bez konserwantów, sztucznych barwników i aromatów. Przygotują je uczelniani technolodzy żywności. Bieg ma charakter otwarty, jego uczestnikami mogą być sportowi profesjonaliści, amatorzy, studenci oraz seniorzy – wyjaśnia prorektor PWSIiP.
Celem rekreacyjno-sportowej imprezy jest upamiętnienie powstania jedynej państwowej uczelni w Łomży oraz integracja środowiska akademickiego z mieszkańcami miasta i regionu. Bieg zostanie rozegrany na dystansie dziesięciu kilometrów w jedenastu kategoriach wiekowych kobiet i mężczyzn, OPEN kobiet i mężczyzn, akademickiej dedykowanej studentom, drużynowej OPEN, drużynowej publicznych uczelni zawodowych oraz w kategorii niepełnosprawni na wózkach aktywnych i na wózkach handbike. Dla mniej wprawnych biegaczy organizatorzy proponują także bieg na dystansie pięciu kilometrów w kategorii OPEN kobiet i mężczyzn.
Warunkiem udziału w biegu jest elektroniczna rejestracja (liczba miejsc ograniczona):
https://elektronicznezapisy.pl/event/3434/strona.html elektroniczne zapisy do biegu
https://elektronicznezapisy.pl/download/G6V444Z7u0P0T1B57540l1z3i8J695d9/open regulamin biegu
Bieg organizują PWSIiP oraz Klub Uczelniany Akademickiego Związku Sportowego, pod honorowym patronatem prezydenta Łomży.
Piętnastoletnia
W 1997 roku Sejm przyjął ustawę o państwowych wyższych szkołach zawodowych, które miały powstać na zasadzie rekompensaty w miastach wytypowanych do utraty statusu stolicy województwa. To była furtka, która umożliwiła narodziny, ale dopiero siedem lat później, Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży. W październiku 2004 roku, czyli podczas pierwszej inauguracji roku akademickiego, immatrykulowanych zostało 180 studentów studiów dziennych i 120 studentów studiów zaocznych na dwóch kierunkach: Zarządzanie i marketing oraz Informatyka. Obecnie państwowa uczelnia w Łomży kształci na kilkunastu kierunkach, w trybie stacjonarnym i niestacjonarnym. Są to studia pierwszego stopnia z Administracji, Zarządzania, Pracy socjalnej, Pedagogiki, Filologii angielskiej, Informatyki, Technologii żywności, Automatyki i robotyki, Pielęgniarstwa, Dietetyki, Kosmetologii i Wychowania fizycznego. Studia drugiego stopnia z Administracji, Zarządzania, Informatyki, Technologii żywności, Pielęgniarstwa, oraz jednolite studia magisterskie z Prawa i Fizjoterapii.
W murach uczelni kwitnie akademickie życie, którego odbiorcami są blisko dwa tysiące żaków. Przez piętnaście lat „Państwówce” zaufało ponad pięć tysięcy osób, obecnie jej absolwentów. Tych ostatnich uczelnia zaprasza na zjazd absolwentów, który odbędzie na przełomie września i października 2019 roku. Jubileuszowa gala zaplanowana jest na 13 czerwca obecnego roku, a w całym letnim semestrze roku akademickiego 2018/2019 PWSIiP będzie świętować piętnastolecie konferencjami krajowymi i międzynarodowymi, sympozjami, konkursami, wydarzeniami naukowymi i popularnonaukowymi. Uczelnia stanie się areną intelektualnych potyczek, dyskusji, wymiany doświadczeń i poglądów. Pojawią się w niej między innymi przedstawiciele Polskiej Akademii Nauk (na plenarnym posiedzeniu), wśród nich prof. Józefina Hrynkiewicz, wybitna polska socjolog.
Źródło: PWSIiP
Komentarze