Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 20:39
Reklama dotacje rpo

IX Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w ZSTiO nr 4

W naszej szkole odbyła się uroczystość związana Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych - świętem państwowym uchwalonym przez Sejm RP w 2011 r - informuje społeczność Zespołu Szkół Technicznych I Ogólnokształcących nr 4 w Łomży.
IX Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w ZSTiO nr 4

Autor: ZSTiO Łomża

Uroczystość miała na celu upamiętnienie żołnierzy antykomunistycznego podziemia w Polsce, których władze PRL-u skazały na zapomnienie. Rozpoczął ją sugestywny utwór „Biały Krzyż” autorstwa Krzysztofa Klenczona, który artysta dedykował ojcu - Żołnierzowi Niezłomnemu. Potem zabrał głos Dyrektor Szkoły p. Artur Ciborowski, podkreślając, że obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych na trwałe już wpisały się w kalendarz uroczystości szkoły, stając się integralną częścią wychowania patriotycznego młodzieży. Następnie uczniowie Zuzanna Doliasz i ubrany w mundur żołnierza Jakub Tabędzki, krótko przybliżyli słuchaczom losy Niezłomnych. Wybrane sylwetki bohaterów zostały zaprezentowane w prezentacji multimedialnej.

Główną częścią spotkania był wykład dr hab. Krzysztofa Sychowicza - Naczelnika Biura Badań Historycznych IPN-u w Białymstoku. Wykład ten dotyczył łomżyńskiego podziemia niepodległościowego. Prelegent nawiązał także do ekshumacji na Łączce Cmentarza Powązkowskiego, gdzie znajdowały się bezimienne groby Żołnierzy Niezłomnych. Po wystąpieniu historyka z IPN-u uczestnicy mogli wysłuchać utworów łomżyńskiej grupy PsG Klika („Ku pamięci”) oraz zespołu Forteca („Kto dziś upomni się o pamięć”). Uzupełnieniem uroczystości była ekspozycja „ Niezłomni Wyklęci”.

Nasz uczeń Jakub Tabędzki jest członkiem Stowarzyszenia Historycznego im. 71 pp z Zambrowa, które w Warszawie uczestniczyło w ogólnopolskich obchodach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Popularyzacja najnowszej historii Polski i regionu pozwala przełamać nierzadkie jeszcze stereotypy dotyczące podziemia niepodległościowego, a zarazem uhonorować pamięć Niezłomnych.

Inicjatorami i autorami relacji z wydarzenia są nauczyciele historii w ZSTiO Elżbieta Wiśniewska, Wiesław Czupryński oraz Jolanta Chojnowska i Kamil Galanek.


 

 


 



Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama