Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 5 stycznia 2025 23:39
Reklama

Konferencja w PWSIiP

- Obalamy na ulicy mity – powiedziała Monika Pietkiel, prezes Fundacji Targ Kreatywności z Krynek. – Nasz projekt „Czytanie w bramie” miał za zadanie przybliżyć do siebie funkcjonujące w naszej gminie cztery kultury.

- Obalamy na ulicy mity – powiedziała Monika Pietkiel, prezes Fundacji Targ Kreatywności z Krynek. – Nasz projekt „Czytanie w bramie” miał za zadanie przybliżyć do siebie funkcjonujące w naszej gminie cztery kultury. Nieopodal parku i tuż przed sklepem pokazywaliśmy nasze bogactwo kulturowe i jego olbrzymią różnorodność, chociażby poprzez prezentację wielokulturowej obrzędowości, od ślubu po rytuał związany ze śmiercią, odchodzeniem. Ludzie później mówili nam: „od lat mieszkamy obok siebie, a nic o sobie nie wiedzieliśmy.”

 Organizacja pozarządowa z Krynek w woj. podlaskim została doceniona w drugiej edycji  „Wojewódzkiej Olimpiady Aktywności Wiejskiej”, której rozstrzygnięcie nastąpiło podczas konferencji „Podsumowanie i perspektywy Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich” w Państwowej Wyższej Szkole Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży.   

- Zdobyte w konkursie pieniądze, cztery tysiące złotych, przeznaczymy na rozwój naszych kolejnych inicjatyw. To częsty problem trzeciego sektora, brak środków własnych niezbędnych do aplikowania o większe dofinansowanie unijne – twierdzi Monika Pietkiel.

W PWSIiP w Łomży spotkali się przedstawiciele instytucji rządowych oraz samorządowych, reprezentanci ośrodków kultury, sektora edukacji i szkolnictwa wyższego, przedsiębiorcy, wolontariusze, przedstawiciele Lokalnych Grup Działania i organizacji pozarządowych. Podczas konferencji podsumowane zostały dotychczasowe działania podlaskiego Sekretariatu Regionalnego KSOW.

- Ponad osiem milionów wydanych środków unijnych i czterysta zrealizowanych przedsięwzięć, takich jak targi, szkolenia, konkursy i publikacje – wyliczał Marcin Muszyc Kierownik SR KSOW. – Dzisiejsza konferencja to także okazja do pokazania pewnych elementów, które nie zadziałały w sposób optymalny: takich jak przepływ informacji oraz pełne rozpoznanie problemów polskiej wsi.   

Podczas konferencji przedstawione zostały także założenia związane z rozwojem KSOW w kolejnej perspektywie unijnej na lata 2014 -2020.

- To są nowe szanse dla polskiej wsi, dzięki doświadczeniom z lat ubiegłych pewne kwestie uległy modyfikacjom, już niebawem będziemy o tym informować naszych regionalnych partnerów  – zaznaczyła Renata Zielińska, Radca Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich jest jednym z podmiotów wspierających rozwój obszarów wiejskich w ramach programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, który jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rolnego na Rzecz Obszarów Wiejskich. W województwie podlaskim była wdrażana w 2008 roku, m.in. przez Jacka Jasińskiego, ówczesnego inspektora w Urzędzie Marszałkowskim, a obecnie dyrektora Departamentu Rolnictwa i Obszarów Rybackich UMWP. Głównym celem sieci, zarówno na szczeblu lokalnym, regionalnym, jak i krajowym oraz wspólnotowym, jest zapewnienie rozwoju obszarów wiejskich poprzez wymianę informacji i popularyzowanie dobrych praktyk w zakresie realizowanych programów i projektów. Jednym z głównych zadań sieci jest także kreowanie optymalnego przepływu informacji pomiędzy instytucjami i organizacjami zaangażowanymi w działania na rzecz mieszkańców polskiej wsi.

 


Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama