Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 23 grudnia 2024 01:39
Reklama

Pamięci Tych, o których pamięć miała być zasypana w bezimiennych grobach

Od kwiatów, płomieni i słów rozpoczęła się łomżyńska odsłona Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Większe lub mniejsze delegacje odwiedziły cztery miejsca, w których są zawarte znaki pamięci o bohaterach najbardziej dramatycznych czasów historii Polski XX wieku

Przy ulicy Nowogrodzkiej 5 jest to willa rodziny Śmiarowskich , która przez kilkanaście powojennych lat była siedzibą Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego, miejscem uwięzienia, a nierzadko też kaźni bojowników niepodległościowego podziemia. Staraniem Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej przeprowadzone zostały w budynku i w jego otoczeniu badania oraz zebrane relacje więzionych. Inicjatywą TPZŁ było także umieszczenie w 2013 roku na budynku (za zgodą jego właścicielki Wandy Gorczyńskiej) pamiątkowej tablicy projektu Bartosza Kłosińskiego z napisem: "Pomordowanym przez komunistycznych oprawców Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego przy ul. Nowogrodzkiej 5 w latach 1945-1956 – PAMIĘĆ I WDZIĘCZNOŚĆ. Łomżyniacy, Rada Ochrony Pamięci, Walk i Męczeństwa. Staraniem Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej, w czerwcu 2013”. 1 marca 2019 roku honorowa wartę zaciągnęli przy tablicy żołnierze łomżyńskiego batalionu 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej, a wiązankę kwiatów umieścili  przedstawiciele TPZŁ - wiceprezes Wawrzyniec Kłosiński i Edward Matejkowski.

Podobne uroczystości odbyły się w tym samym czasie przy alei Legionów, gdzie znajdują się monumenty  Żołnierzy Armii Krajowej Obwodu Łomżyńskiego, a tuż obok  Żołnierzy Podziemia Narodowego Ziemi Łomżyńskiej oraz przy ul. Pileckiego przy najnowszym w Łomży pomniku upamiętniającym "czas honoru", czyli poświęconym rotmistrzowie Witoldowi Pileckiemu. Nieco później tego dnia delegacje z kwiatami zgromadziły się pod pomnikiem Pamięci Bohaterów Walk o Wolność i Niepodległość Polski w latach 1939-1956 przy Szosie Zambrowskiej. Wieńce złożyli i zapalili tam znicze m. in. posłowie Bernadeta Krynicka i Lech Antoni Kołakowski, przedstawiciele władz miasta i powiatu oraz łomżyńskich służb mundurowych, harcerze z kapucynem, ojcem Janem Bońkowskim .             

Specjalnym akcentem Dnia był koncert w sali Szkół Katolickich. Honory gospodarza pełnił w nim Tadeusz Kowalewski, naukowiec PWSIiP i radny miejski, a widownię wypełniła przede wszystkim młodzież łomżyńskich szkół. Ze sceny słowami m. in. świętego Jana Pawła II oraz wierszy i piosenek  Mickiewicza, Norwida czy Osieckiej zwrócili się do widzów podopieczni Magdy Sinoff ze studia eMDeK oraz specjalnie wybranych talentów ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Łomży.

2 marca

Wydarzenia  Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” w Łomży i na Ziemi Łomżyńskiej nie zakończyły się 1 marca.  W sobotę 2 marca oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku  zaprasza  o godzinie 17:00 do II Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Konopnickiej w Łomży na spektakl teatralny "Wyklęci" w wykonaniu tarnowskiego Teatru Nie Teraz, wyreżyserowany przez Tomasza Antoniego Żaka.

3 marca

Kolejna kulminacja obchodów  w Łomży i na Ziemi Łomżyńskiej zaplanowana została na niedzielę 3 marca. Rozpocznie się w Piątnicy, gdzie  dyrektor oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku, starosta łomżyński oraz wójt gminy Piątnica zapraszają na uroczystość poświęcenia grobu żołnierzy Armii Krajowej por. Stanisława Marchewki ps „Ryba” i jego żony Agnieszki.




Podziel się
Oceń

Komentarze

Jerzy Wnorowski 03.03.2019 11:26
Patriotyzm to nasz obowiązek, a pamięć o świętej krwi Bohaterów musimy przekazać młodym. Rozbestwiona komuna podnosi swój krwawy pysk i szczeka, tocząc pianę nienawiści !!!
łomżynianka 02.03.2019 15:57
szkoda że nie oddzielono bohaterów od morderców.
Reklama